Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Ant elektroninių cigarečių ir jų pildyklių išorinių pakuočių privalo būti pateiktas visų gaminyje esančių cheminių medžiagų sąrašas mažėjimo tvarka pagal svorį

2024.05.15

Regionų administracinis teismas, išnagrinėjęs bylą, gegužės 14 d. sprendimu pripažino, kad ant elektroninių cigarečių ir jų pildyklių išorinių pakuočių privalo būti pateiktas visų gaminyje esančių cheminių medžiagų sąrašas mažėjimo tvarka pagal svorį, todėl atmetė pareiškėjos skundą kaip nepagrįstą.

Pareiškėja UAB „Litradės didmena“ kreipėsi į teismą prašydama panaikinti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (Tarnyba) nutarimą, kuriuo jai už Tabako įstatymo nuostatų pažeidimą skirta 750 Eur bauda, teisėtumo ir pagrįstumo. Mano, kad, remiantis ES teisės aktuose įtvirtintomis teisės normomis, ji neturi prievolės pateikti ant į rinką tiekiamų elektroninių cigarečių išorinių pakuočių visos informacijos apie visas gaminio sudėtyje esančias chemines medžiagas. Cheminės medžiagos, kurių kiekis gaminio sudėtyje neviršija 0,1 proc., gali būti laikomos komercine paslaptimi ir ji turi teisę tokių duomenų neviešinti.

 Teismas nurodė, kad Tabako įstatyme yra nustatytas imperatyvus reikalavimas elektroninių cigarečių ir jų pildyklių gamintojams bei importuotojams ant šių produktų išorinių pakuočių pateikti visų gaminyje esančių cheminių medžiagų sąrašą mažėjimo pagal svorį tvarka. Taigi pareiškėja, ant elektroninių cigarečių „Whoop“ išorinių pakuočių nurodydama tik tai, kad į juose esančio skysčio sudėtį įeina augalinis glicerinas, propilenglikolis, nikotino druska (nikotinas CAS 54-11-5), tabako kvapiosios medžiagos, ir nenurodydama, kad į skysčio sudėtį taip pat įeina benzenkarboksirūgštis, kurios masės skystyje dalis viršija 0,1 proc., pažeidė Tabako įstatymo nuostatas.

Taip pat kaip nepagrįstą teismas atmetė ir pareiškėjos argumentą, kad cheminės medžiagos, kurių kiekis gaminio sudėtyje neviršija 0,1 proc., gali būti laikomos komercine paslaptimi ir ji turi teisę tokių duomenų neviešinti.

Teismas pabrėžė, kad gaminio gamintojas ar importuotojas neprivalo pateikti informacijos apie cheminę medžiagą, kurios koncentracija gaminyje neviršija 0,1 proc., tik tokiu atveju, kai ši cheminė medžiaga yra įtraukta į REACH reglamento (REACH (angl. „Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals“) reglamentas – tai teisės aktas dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų) XIV priedą „Autorizuotinų cheminių medžiagų sąrašas“ ir yra pateikęs tyrimus bei duomenis apie komercine paslaptimi laikomos sudedamosios dalies toksiškumą ir priklausomybės sukėlimo gebą.

Nagrinėjamu atveju Bendrovė neįrodė, kad remiantis ES teisės aktuose pateiktu teisiniu reguliavimu ji neturėjo pareigos išviešinti, kokios cheminės medžiagos sudaro „kvapiąsias tabako medžiagas“. Pareiškėja nepateikė jokių duomenų, kurie pagrįstų, kad „kvapiosios tabako medžiagos“ yra cheminė medžiaga, įtraukta į REACH reglamento XIV priedą „Autorizuotinų cheminių medžiagų sąrašas“. Taigi, nesant sąlygų taikyti Reglamento nuostatas, nėra pagrindo pripažinti, kad atsakovė nepagrįstai taikė nacionalinės teisės reguliavimo nuostatas, o būtent Tabako įstatymo nuostatas. 

Šis teismo sprendimas gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Sigita Gamulėnienė
Regionų administracinio teismo
teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene
Tel. (8 5) 264 8962, 8 612 49869
El. paštas sigita.gamuleniene@teismas.lt
administracinis.teismas.lt
Sekite mus www.facebook.com/LietuvosTeismai