lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Dėl akcijų pirkimo besibylinėjantiems koncerno „Achemos grupės“ akcininkams leista balsuoti akcininkų susirinkimuose

2015.05.15

Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė panaikinti Kauno apygardos teismo 2015 m. sausio 28 d. nutartį ir trims „Achemos“ koncerno akcininkams, kuriems buvo pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės – uždrausta balsuoti visuotiniuose akcininkų susirinkimuose.

Ginčas kilo dėl to, kad UAB „Vialogas“ pardavė UAB koncerno „Achemos grupė“ akcijų dalį atsakovams R. R., A. L. ir A. L., tačiau ieškovė M. K. kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti akcijų pirkimo-pardavimo sutartis negaliojančiomis ir taikyti restituciją. Pirmosios instancijos teismas ieškovės prašymu pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – uždraudė atsakovams balsuoti Koncerno visuotiniuose akcininkų susirinkimuose pagal jiems priklausančias iš UAB „Vialogas“ įgytas akcijas.

Išnagrinėjęs atsakovų ir Koncerno atskiruosius skundus, Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad atsakovams pritaikyti apribojimai ne tik neužtikrina ieškovei galimai palankaus teismo sprendimo įvykdymo (kas yra laikinųjų apsaugos priemonių tikslas), bet ir nepagrįstai varžo atsakovų teises.

Ginčo akcijos sudaro tik 4,65 proc. visų Koncerno akcijų, t.y. jos nesuteikia galimybių jas įgijusiems atsakovams daryti lemiamos įtakos Koncerno valdymui, o taip pat netiesiogiai – ir akcijų vertei.

Teismas pabrėžė, kad dėl ginčo sandorio sudarymo Koncerno akcijų skaičius nepakito, o atsakovų, kurie ir taip jau buvo Koncerno akcininkai, įgytos akcijos nesuteikia jiems galimybės savarankiškai, t. y. nederinant su kitais akcininkais, daryti lemiamą įtaką Koncerno valdymui, kaip tą įrodinėja ieškovė. Įrodymų, kad atsakovai, pasinaudodami ginčo akcijų suteikiamomis teisėmis, sąmoningai atliktų veiksmus, kurie lemtų Koncerno akcijų vertės mažėjimą, nepateikta.

Be to, Teismas pasisakė ir dėl to, kad ieškinio patenkinimo atveju ieškovė turėtų tik teisę įsigyti akcijų su sąlyga, kad UAB „Vialogas“ vis dar jas parduotų. Tai reiškia, kad net ir patenkinus ieškinį, ieškovė įgytų tik hipotetinę teisę laikantis įstatymų reikalavimų dėl akcijų pardavimo įgyti tas akcijas, jei ją tenkintų kitos pardavimo sąlygos. Tačiau ir tokiu atveju būtų taikomi Akcinių bendrovių įstatyme įtvirtinti akcijų perleidimo ypatumai, vienas iš kurių – jei siūlomų parduoti akcijų paklausa viršija jų pasiūlą, pageidaujantiems įsigyti naujų akcijų akcininkams akcijos skirstomos proporcingai jiems priklausančių akcijų skaičiui.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis (bylos Nr. e2-699-943/2015) yra galutinė ir neskundžiama.  

Norėdami prenumeruoti Lietuvos apeliacinio teismo naujienas, apsilankykite Teismo interneto svetainėje: http://www.apeliacinis.lt. Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 

Informaciją pateikė
Kristina Petrošienė
Lietuvos apeliacinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene
(atstovė spaudai)
tel. 8 70 663 230
mob. 8 652 56655
el. p. kristina.petrosiene@apeliacinis.lt
www.apeliacinis.lt