lt
En

LRT radijo laida RADIJO BYLA

Ar fizinio asmens bankrotas – galimybė tiesiog atsikratyti skolų?
Kokia fizinio asmens bankroto procedūra Lietuvoje ir kaip ji veikia? Atsakymus pateikia Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Monika Lapukaitė (klausyti nuo 06:23).

Lietuvos teismų praktika įteisinant vardų ir pavardžių rašybą ne pagal lietuvių kalbos taisykles
Kaip dažnai bylos dėl originalios asmenvardžių rašybos asmens dokumentuose atsiduria Lietuvos teismų darbotvarkėje? Ką svarbiausia žinoti gyventojams, pasakojo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rūta Poniškaitytė-Liatukė (klausyti įrašo nuo 01:25).

Vartotojų teisių gynėjai po Kalėdų švenčių sulaukia gausybės skundų. Ar Jūsų pirkiniai buvo sėkmingi?
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Danguolės Bublienės komentaras (klausyti nuo 22:45).

Ar reikia mokėti mokesčius, jeigu deklaruota gyvenamoji vieta skiriasi nuo tos, kur gyveni realiai?
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjos Beatos Martišienės komentaras (klausyti nuo 46:50).   

Jeigu nemokate už šiukšlių išvežimą, galite atsidurti teisme. Kokie nemokančiųjų argumentai? Kokiais atvejais jie svarbūs?
Vien Vilniaus apygardos administracinis teismas per 2019-uosius sulaukė 340 atliekų vežėjų prašymų priteisti nesumokėtą vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Kokia tokių bylų baigtis, pasakoja Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja Beata Martišienė (klausyti įrašo nuo 01:16). 

Kokios ir kodėl taikomos kardomosios priemonės, kokia jų paskirtis?
Apie kardomąsias priemones pasakoja Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus vedėja dr. Dovilė Murauskienė (klausyti įrašo nuo 01:07). 

Kaip veikia administraciniai teismai? Kokios bylos juose dažniausiai nagrinėjamos? 
Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininko pavaduotojo Tomo Blinstrubio komentaras (klausyti įrašo nuo 01:11).

Kur riba tarp saviraiškos laisvės bei neapykantos kurstymo? 
Kas yra neapykantą kurstanti kalba, kokia už tai tenka teisinė atsakomybė? Atsakymus pateikia Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus vedėja dr. Dovilė Murauskienė (klausyti įrašo nuo 01:18). 

Nuo kitų metų besiskiriančioms poroms bus privaloma pasinaudoti taikinimosi priemone – neteismine mediacija 
Kasmet Lietuvoje santuoką nutraukia daugiau nei 8000 šeimų, kuriose auga vaikai. Kaip nagrinėjamos skyrybų bylos, kiek procesą keis nuo kitų metų sausio įsigaliosiantis privalomas dalyvavimas susitaikymo-mediacijos procese? Diskusijoje dalyvavo Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Erika Tamošaitienė (klausyti įrašo nuo 01:14).

Kokia atsakomybė gresia už melagingus pranešimus apie neva padėtas bombas ir kokia tokių iškvietimų kaina? 
Laidoje dalyvavo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Giedrė Norvilienė (klausyti įrašo nuo 01:00).  

Kaimynų ginčai, kurie persikelia į teismus
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjos Urmilos Valiukienės komentaras apie į teismus persikeliančius kaimynų ginčus. Dėl ko dažniausiai nesutaria kaimynystėje gyvenantys žmonės? (klausyti įrašo nuo 01:34). 

Santuokos nutraukimo bylos. Koks tai procesas? Kaip vyksta skyrybos? Kaip šioje situacijoje veikia mediacija? 
Kaip vyksta skyrybų bylų nagrinėjimas, kokie aspektai apsunkina šį procesą bei kiek mediacija gali padėti palengvinti skyrybas ir išspręsti konfliktą taikiai, pasakojo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Jan Maciejevski (klausyti įrašo nuo 19:29).

Kokios teismo psichologo funkcijos? Kaip vyksta nepilnamečių apklausos? Kokie iššūkiai tenka teismo psichologams?
Apie pagalbą vaikams teismo procese – ką veikia ir su kokiais iššūkiais susiduria teismo psichologai, kur ir kaip vyksta nepilnamečių apklausos, kas svarbiausia, siekiant prakalbinti vaikus. Savo patirtimi dalinasi Vilniaus miesto apylinkės teismo psichologė Simona Bartkienė (klausyti įrašo nuo 01:00).

Kaip gauti teismo leidimą? Kaip sužinoti, į kurį teismą kreiptis? 
Kaip gauti teismo leidimą? Paprastai jo reikia žmonėms, kurie turi nepilnamečių vaikų ir nori parduoti ar įkeisti būstą. LRT radijo laidoje „Radijo byla“ dalyvavo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rūta Poniškaitytė-Liatukė (klausyti įrašo nuo 01:06).

Kiek ir kokių teismų veikia Lietuvoje, į kurį teismą ir kada dera kreiptis?
LRT radijo laidoje „Radijo byla“ dalyvavo Lietuvos Apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Egidija Tamošiūnienė (klausyti įrašo nuo 00:52). 

Ar vis griežtinami įstatymai sumažino norą sėsti prie vairo neblaiviems?
Lietuvos įstatymai už vairavimą apsvaigus (1,5 prom. ar daugiau) numato baudžiamąją atsakomybę. Prieš 4 mėnesius atsakomybė už šį nusikaltimą dar kartą sugriežtinta. Bylų tendencijos ir teismo skiriamos bausmės aptartos su Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininku Marijumi Kursevičimi ir Vilniaus kelių policijos vadovu Dainiumi Šalomsku (klausyti įrašo nuo 01:28).

Kaip elgtis pirmą kartą gyvenime gavus kvietimą į teismą?
LRT radijo laidoje „Radijo byla“ dalyvavo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Donata Kravčenkienė (klausyti įrašo nuo 29:19).

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus