lt
En

Teismų komentarai žiniasklaidoje

G. Kryževičius. Ar Konstitucinio Teismo pirmininkas byloja konstitucinę tiesą? (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus komentaras)
Šis klausimas, man kyla stebint batalijas, įsižiebusias iš karto, kai tik buvo atnaujinta Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų rotacijos procedūra. Manau, atsakymas į jį neigiamas.

Prokuratūra apie perduotą COVID-19 testų bylos ieškinį pranešė bylą priėmus teisme (Vilniaus apygardos teismo pirmininko padėjėjos ryšiams su visuomene Linos Nemeikaitės komentaras) 
Generalinė prokuratūra Vilniaus apygardos teismui 4 mln. ieškinį dėl COVID-19 testų pateikė gruodžio 16 dieną, o apie tai pranešė po to, kai teismas jį priėmė, pašalinus ieškinio trūkumus. Prokuratūra pranešimą apie ieškinio pateikimą išplatino sausio 7 dieną. 

Piktybiškai nesilaikiusiai saviizoliacijos Joniškio rajono gyventojai skirtas 8 mėnesių laisvės apribojimas (Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų teisėjos Sigitos Rozgaitės komentaras)
63-ejų metų Joniškio rajono gyventojai L. U., kuri sirgdama COVID-19 liga lankėsi keliose parduotuvėse ir kitose viešose vietose, skirtas laisvės apribojimas 8 mėnesiams. Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmuose priimtas baudžiamasis įsakymas, kuris nėra įsiteisėjęs.

Vaiką iš Kručinskų ėmęs kaunietis išgirdo dar vieną nuosprendį: „Smūgis buvo toks, kad lūžo durys“ (Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjos Jolantos Ramonienės komentaras)
Mažamečio paėmimu iš kauniečių Gintaro ir Eglės Kručinskų šeimos pagarsėjęs, anksčiau teisiamųjų suole dėl sukčiavimo dideliu mastu atsidūręs buvęs vaiko teisių apsaugos specialistas 45 metų Teodoras Ismailovas išgirdo dar vieną nuosprendį. Kauno apylinkės teismas jį pripažino kaltu dėl byloje italų tautybės verslininko, miesto centre įsikūrusio restorano savininko sumušimo ir skyrė jam 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, įpareigodamas naktimis būti namuose. 

Liūdnai pasibaigusios šauktinio linksmybės Pabradės poligone: prisirūkęs „žolės“ išvydo dar neregėtų vaizdų (Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėjos Nijolės Lisauskienės komentaras)
Į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybos pašauktas varėniškis Justinas V. ilgam prisimins kariuomenėje praleistas dienas – į pratybas Pabradės poligone narkotinių medžiagų atsivežęs ir jų parūkęs jaunuolis tarsi atsidūrė kitoje realybėje, kai apsvaigęs nuo kvaišalų išvydo dar neregėtų vaizdų. <…> Justinui V. iškeltą baudžiamąją bylą teismas išnagrinėjo rašytinio proceso tvarka. 

Atmintis amnestijos netaiko: iki gyvos galvos nuteistam jaunos merginos žudikui – laisvė (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Arvydo Daugėlos komentaras)
Palangiškių šeimai, netekusiai studentės dukros, laikas nuo žudynių dienos ištįso iki begalybės ir prilygsta bausmei iki gyvos galvos, kurios joks pasaulio teismas nepanaikins ir nesušvelnins. Visai kitaip šį beveik 25 metų laiką vertina įkalintas merginos žudikas, jis jau skaičiuoja mėnesius ir dienas iki laisvės.

Seimo TTK nepritarė Kabišaičio kandidatūrai į KT (Teisėjų tarybos ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės laikinai einančios teismo pirmininko pareigas Sigitos Rudėnaitės komentaras)
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį nepritarė Seimo Teisės departamento vadovo Andriaus Kabišaičio skyrimui Konstitucinio Teismo (KT) teisėju.

„Auksinių šaukštų“ byla: įmonė turės kariuomenei grąžinti pinigus ir atsiimti prekes
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas padėjo tašką vadinamojoje „auksinių šaukštų“ istorijoje: virtuvės įrangos tiekėjai turės kariuomenei grąžinti daugiau kaip 100 tūkst. eurų ir atsiimti prekes.
LNK žiniose Teisėjų tarybos ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės laikinai einančios teismo pirmininko pareigas Sigitos Rudėnaitės komentaras. Žiūrėkite nuo 00:41.

Kandidatai į KT skeptiškai atsiliepia apie užtrukusią jų paskyrimo procedūrą: įvertino Seimo įstatymų kokybę (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno komentaras)
Kandidatai į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus Giedrė Lastauskienė, Andrius Kabišaitis ir Algis Norkūnas sutinka, kad metus laiko užtrukusi KT teisėjų paskyrimo procedūra netinka teisės principais besivadovaujančiai valstybei. Kandidatai į KT neslepia, kad, norint to išvengti, parlamentarai turėtų peržvelgti KT teisėjų skyrimo procedūrą. 

Teisėjo paslaugas siūlo vadybininkė: kaina nuo tūkstančio eurų, paslaugos teikiamos darbo metu (papildyta)
Konstitucinis Teismas (KT), Konstitucijos ekspertai ir įstatymų leidėjai tvirtina, kad teisėjai negali užsiimti komercine veikla ir dėstyti privačiose struktūrose, tačiau Aukščiausiojo Teismo teisėjas veda mokymus. Jo paslaugas už 1 000 eurų siūlo vienos bendrovės vadybininkė, kuri sako, kad per metus jau suorganizavo 6 seminarus. Teisėjas uždarbiavimo privačiose struktūrose viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje nenurodo.
LRT žiniose Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkės Sigitos Jokimaitės komentaras. Žiūrėkite nuo 11:15.
LRT Panoramoje Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno komentaras. Žiūrėkite nuo 22:13.
LRT radijo laidoje „60 minučių“ Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano prof. dr. Tomo Davulio komentaras. Žiūrėkite nuo 18:13.

R.Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjos Ramutės Ruškytės komentaras)
Kas lemia skirtingas pastaruoju metu viešai išsakytas teisininkų pozicijas dėl Bažnyčios teisės priimti, atšaukti sprendimus Lietuvoje dėl religinių apeigų ribojimų, siejamų su karantinu? Mano nuomone, svarbiausi trys dalykai, kuriuos būtina analizuoti atsakant į iškeltą klausimą: konstitucinis reguliavimas, bendradarbiavimo principas, Kanonų teisės kodeksas.  

„Lidl“ konkursas kursto aistras: BMW visureigį įtaria laimėjus teismo, kuriame bylų turi „Lidl Lietuva“, darbuotoją (Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko padėjėjos ryšiams su visuomene Vilmos Budėnienės komentaras)
Gruodį vykęs prekybos tinklo „Lidl“ konkursas baigėsi, tačiau aistros tebeverda iki šiol – klausimų kelia pagrindinio prizo, BMW X4 visureigio laimėtoja, kuri esą pagal konkurso taisykles negalėjo jame dalyvauti. Portalui atsiųstame anoniminiame laiške taip pat implikuojama, kad taip galėjo būti atsidėkota Lietuvos apeliacinio teismo, kuriame bylų turi ir „Lidl Lietuva“, darbuotojai.

Parlamentui pristatyti kandidatai į Konstitucinį Teismą (Teisėjų tarybos pirmininkės ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės laikinai einančios šio teismo pirmininko pareigas Sigitos Rudėnaitės komentaras) Ketvirtadienį Seimui pristatyti trys kandidatai į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus. Prezidentas Gitanas Nausėda ir laikinoji Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkė Sigita Rudėnaitė Seimui iš naujo svarstyti pateikė advokatės Giedrės Lastauskienės ir LAT teisėjo Algio Norkūno kandidatūras. LRS.LT Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno komentaras.

Teisėjo paslaugas siūlo vadybininkė: kaina nuo tūkstančio eurų, paslaugos teikiamos darbo metu (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Andžej Maciejevski ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Teisės tyrimų grupės teisėjo padėjėjos Olgos Kungienės komentarai) Konstitucinis Teismas (KT), Konstitucijos ekspertai ir įstatymų leidėjai tvirtina, kad teisėjai negali užsiimti komercine veikla ir dėstyti privačiose struktūrose, tačiau Aukščiausiojo Teismo teisėjas veda mokymus. Jo paslaugas už 1 000 eurų siūlo vienos bendrovės vadybininkė, kuri sako, kad per metus jau suorganizavo 6 seminarus. Teisėjas uždarbiavimo privačiose struktūrose viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje nenurodo.

Seimui pateikti kandidatai į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą Driukas ir Tamošiūnienė (Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų Egidijos Tamošiūnienės ir Artūro Driuko komentarai) Seimui ketvirtadienį pateikti kandidatai užimti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjų pareigas – šiuo metu Lietuvos apeliaciniame teisme dirbantys Artūras Driukas ir Egidija Tamošiūnienė.

Išžaginimu kaltinamas šilališkis teisinasi varęs velnią iš sugyventinės (Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmų teisėjos Vidos Butanavičiūtės komentaras) To, ką išdarinėjo šis vyras, pakraupę klausėsi ir teisėjai, ir policijos pareigūnai. Šilalės rajone gimęs, anksčiau neteistas R. T. įtikėjo, kad jo buvusią sugyventinę apsėdo velnias. Šėtono išvarymo apeigos baigėsi išžaginimu. Nuo sistemingai smurtą prieš moterį naudojusio šilališkio kentėjo ir moters auginamos dukros – šias jis talžydavo diržu. Tiesa, teismas nusprendė, kad mergaičių kančios vertos vos 500 eurų. 

M.Povilanskas. Nuotolinis teisiamasis posėdis: pažanga ar „procesinis chuliganizmas“ (Vilniaus regiono apylinkės teismo pirmininko pavaduotojo Mindaugo Povilansko komentaras)
<...> Nekasdienė, sakyčiau net ekstremali, padėtis ir pareiga užtikrinti nepertraukimą teisingumo vykdymo procesą, verčia ieškoti naujų sprendimų, arba tiesiog prisiminti „visuotinės taikos ir ramybės“ metu užmirštas procesines galimybes teismo posėdžius organizuoti naudojant nuotolinio garso ir vaizdo perdavimo priemones. Tačiau kaip tai padaryti?

Po kruvinų šventinių išgertuvių – šokiruojantys kaimynų liudijimai apie žudiką (Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Arūno Budrio komentaras)
„Man labai gaila, nužudyti nenorėjau, taip nutiko atsitiktinai“, – dėl Vilniaus rajone nutikusios tragedijos, kai per išgertuves peiliu nudūrė savo kaimyną, šiandien ašaras lieja 31 metų Viktoras Tankevičius. Vyras pripažįsta, kad jeigu ne alkoholis, greičiausiai jis šiandien didžiąsias metų šventes būtų šventęs su savo šeima, o ne įkalinimo įstaigoje, į kurią buvo uždarytas dėl įvykdyto labai sunkaus nusikaltimo. Vilniaus apygardos teismo teisėjas Arūnas Budrys paskelbė, kad anksčiau ne kartą teistas ir administracine tvarka baustas V. Tankevičius nuo visuomenės turi būti izoliuotas 8 metams.

Teismas toliau nagrinės šnipinėjimu kaltinamo Paleckio bylą (Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjo ryšiams su visuomene Vytauto Jončo komentaras) Antradienį Šiaulių apygardos teismas ketina tęsti šnipinėjimu kaltinamo buvusio politiko Algirdo Paleckio bylos nagrinėjimą. Kaip BNS informavo teismo atstovas Vytautas Jončas, šiame posėdyje teisėja ketina pagarsinti bylos medžiagą.

Konstitucinio Teismo teisėja Janina Stripeikienė: kvalifikacija suteikia laisvės ir drąsos (Perpublikuota iš žurnalo TEISMAI.LT)
„Principinga. Gerbianti ne tik įstatymo raidę, bet ir matanti jo gilią prasmę. Išmintingais sprendimais, pagarba aukščiausioms vertybėms niekada neleido suabejoti teismo nepriklausomumu ir sąžiningumu“, – tokiais žodžiais tuometis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus išlydėjo teisėją Janiną Stripeikienę tęsti darbų Konstituciniame Teisme.

Žinomi kauniečiai pasidalijo mintimis, kaip įveikė 2020-ųjų iššūkius ir baimes: medikams teko išskirtinė pamoka (Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio komentaras)
Net ir visą pasaulį sudrebinę pandemijos smūgiai nenuslopino kauniečių ryžto mąstyti pozityviai. Kokiomis mintimis palydimi 2020-ieji ir sutinkami nauji, dar nepažinti, 2021 metai?

Aferų Lietuvos pašte nepastebėjo net pusantrų metų: prisipažinau, nes „vis tiek kažkada turėjo būti pabaiga“ (Vilniaus apygardos teismo teisėjos Vitalijos Norkūnaitės komentaras)
Paslaugiausių Lietuvos pašto darbuotojų rinkimuose triumfavusi vilnietė Jelena K. kaip reikiant prisidirbo – po skyrybų į skolas įklimpusi ir įsiskolinimus per antstolių kontorą padengti turėjusi ilgametė pašto darbuotoja ryžosi vienai didžiausių savo gyvenimo beprotybių: pasisavinusi tūkstančius eurų moteris kone kasdien klastojo tai įrodančius dokumentus. <...> Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad pasitvirtino Jelenai K. pateikti kaltinimai. 

Teismų akibrokštas: milžiniškus vaikų pornografijos kiekius sukaupęs kaunietis išvengė bausmės (Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjos Jolantos Ramonienės komentaras)

Sunkiai protu suvokiamą kiekį vaizdo klipų ir nuotraukų su vaikų pornografija, apie 10 tūkst. failų specialiose saugyklose laikęs kaunietis informacinių technologijų (IT) specialistas sulaukė teismų malonės. Nors už nusikaltimą, vaikų pornografijos laikymą bei platinimą grėsė laisvės atėmimas iki 4 metų, baudžiamoji byla jo atžvilgiu buvo nutraukta, o jis pats perduotas žmonos priežiūrai pagal laidavimą.

Teisėjų tarybos pirmininkė Sigita Rudėnaitė: pradėkime nuo savęs (Teisėjų tarybos pirmininkės, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės, laikinai einančios šio teismo pirmininko pareigas Sigitos Rudėnaitės komentaras, perpublikuota iš žurnalo TEISMAI.LT)
Lietuvos teisėjų išrinkta Teisėjų taryba savo veiklą pradeda su visuomenės pasitikėjimo teismais, sumenkusio teisminės valdžios autoriteto, teisėjo profesijos prestižo, teismų sistemą alinančių krūvių ir vidinių nesutarimų iššūkiais. Teisėjų tarybos vairas buvo patikėtas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkei, laikinai einančiai šio teismo pirmininko pareigas – Sigitai Rudėnaitei.

Kaip teisėjui išlikti nešališkam ir prakalbinti nusikaltimo auką?
„Koronavirusas nors ir netiesiogiai, bet paveikė kiekvieną: turėjo įtakos žmonių savijautai, psichinei sveikatai. Žmonės tapo irzlesni, jautresni, lengviau pažeidžiami, todėl psichologo ir savanorio pagalba teisme šiandien – dar aktualesnė“, – sako Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Viktorija Šelmienė.

Lietuvos teismų diena. Kokie pagrindiniai teismų iššūkiai, kaip juos ketina spręsti naujos sudėties Teisėjų taryba?
LRT Radijo laidoje RADIJO BYLA diskutuoja Teisėjų tarybos pirmininkė, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus vadovė, laikinai einanti teismo pirmininko pareigas Sigita Rudėnaitė, Teisėjų tarybos pirmininkės pavaduotoja , Lietuvos apeliacinio teismo teisėja Egidija Tamošiūnienė (klausykite nuo 20:30).

Materialinis išlaikymas – kas tai ir kam jis gali būti mokamas? 
RADIJO BYLOJE – Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmų teisėjo Vytauto Pliuskevičiaus komentaras (klausykite nuo 01:14).

Kas yra teismo savanoris ir kaip gauti jų paramą teisme? 
Kauno apylinkės teismo savanorė Kristina Burakovaitė ir Vilniaus miesto apylinkės teismo savanorė Morta Ručinskaitė RADIJO BYLOJE dalinasi savo įžvalgomis apie savanorystę teisme (klausykite nuo 44:10).

Radijo byla. Budrumo testas: kaip neapsigauti, kai darbdavys siūlo išeiti iš darbo? 
Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio ir Nacionalinės teismų administracijos Teisės ir administravimo departamento Teisinio reguliavimo ir atstovavimo skyriaus vedėjo Justino Bagdžiaus komentarai (klausyti nuo 08:27 ir 01:26).

Kaip tampama teisėju? 
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Sigitos Jokimaitės komentaras RADIJO BYLOJE (klausyti nuo 01:09).

Kaip Lietuvos teismai apibrėžia atsakomybę klaidą padariusiems medikams?
Vilniaus apygardos teismo teisėjo Dariaus Prankos komentaras RADIJO BYLOJE (klausyti nuo 48:03).

Ar fizinio asmens bankrotas – galimybė tiesiog atsikratyti skolų?
Kokia fizinio asmens bankroto procedūra Lietuvoje ir kaip ji veikia? Atsakymus RADIJO BYLOJE pateikia Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Monika Lapukaitė (klausyti nuo 06:23).

Lietuvos teismų praktika įteisinant vardų ir pavardžių rašybą ne pagal lietuvių kalbos taisykles
Kaip dažnai bylos dėl originalios asmenvardžių rašybos asmens dokumentuose atsiduria Lietuvos teismų darbotvarkėje? Ką svarbiausia žinoti gyventojams, RADIJO BYLOJE pasakojo Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rūta Poniškaitytė-Liatukė (klausyti įrašo nuo 01:25).

 

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus