Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Apeliacinis teismas: nuosprendis negali būti grindžiamas spėlionėmis

2014.04.18

Lietuvos apeliacinis teismas šiandien panaikino Vilniaus apgygardos teismo 2011 m. vasario 28 d. nuosprendį, kuriuo Mark Bisikirskij (gim. 1982 m.) buvo nuteistas už mažametės seksualinį prievartavimą, ir jį išteisino.

M. Bisikirskij atžvilgiu panaikintos visos Lietuvos apeliacinio teismo 2013 m. vasario 1 d. paskirtos kardomosios priemonės – dokumentų paėmimas, įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Anot Apeliacinio teismo kolegijos, toks sprendimas priimtas dėl to, kad pirmosios instancijos teismas nepakankamai ištyrė įrodymus, nepašalino abejonių dėl M. Bisikirskij kaltės, todėl negalima palikti galioti apkaltinamojo nuosprendžio, kuris grindžiamas spėlionėmis ir yra paremtais išimtinai nukentėjusiosios parodymais, kurie, be kita ko, skirtingose proceso stadijose skiriasi. Abejones dėl nukentėjusiosios parodymų patikimumo Apeliacinis teismas siekė pašalinti papildomai apklausdamas teismo medicinos ekspertą ir liudytojus.

Teisėjų kolegijos nuomone, nukentėjusios suvokimo apie prievartinių seksualinių santykių pobūdį ir reikšmę pakako tokiems veiksmams pasipriešinti, kad jie būtų nutraukti arba bent jau iš karto po įvykio paviešinti. Tuo tarpu mergaitė apie tai kelis mėnesius niekam nepasakojo, nors yra atviro būdo, ir elgėsi įprastai. Jos parodymai šioje byloje laikomi nepatikimais  kaltinančiais  įrodymais.

Atlikusi išsamų įrodymų tyrimą, teisėjų kolegija konstatavo, jog byloje nėra patikimų, abejonių nekeliančių įrodymų, kurie neabejotinai patvirtintų M. Bisikirskij kaltę nuo 2009 m. birželį seksualiai prievartavus mažametę nukentėjusiąją. Teismas pabrėžia, kad vienas esminių baudžiamosios teisės principų yra „visos abejonės kaltinamojo naudai“.

Ieškinys dėl neturtinės žalos nukentėjusiajai paliktas nenagrinėtu.

Primename, kad Vilniaus įsikūrusių vaikų globos namų buvęs socialinis darbuotojas M. Bisikirskij 2011 m. pradžioje buvo nuteistas už mažametės seksualinį prievartavimą. Jam buvo skirta 8 metų laisvės atėmimo bausmė.

Nuteistojo M. Bisikirskij gynėjas apeliaciniame skunde prašė panaikinti apygardos teismo nuosprendį ir jo ginamąjį išteisinti.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar galės būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Norėdami prenumeruoti Lietuvos apeliacinio teismo naujienas, apsilankykite Teismo interneto svetainėje: http://www.apeliacinis.lt. Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Informaciją pateikė:
Kristina Petrošienė
Lietuvos apeliacinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene
(atstovė spaudai)
Tel. 8 70 663 230
Mob. 8 652 56655
el. p. kristina.petrosiene@apeliacinis.lt
www.apeliacinis.lt