lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Giminaitės pagalbininkas nesveiką dėmesį rodė jos dukrai

2014.03.03

Keletą mėnesių mažametę išnaudojęs ir ją skriaudęs ukmergiškis savo gyvenimą apmąstys pataisos namuose. Bausmė paaiškėjo Vilniaus apygardos teismui penktadienį paskelbus nuosprendį – penkeri metai laisvės atėmimo.

Nustatyta, kad nuo 2011-ųjų gruodžio iki 2012-ųjų balandžio viename butų Ukmergėje 28 metų A. M. ne mažiau dešimt kartų seksualiai prievartavo mažametę mergaitę fizinio sąlyčio būdu (BK 150 str. 4 d.). Jos amžių žinojęs suaugęs vyras pasinaudojo bejėgiška vaiko būkle bei veikė prieš aukos valią.

Kaltinamasis mergaitę pažinojo, dažnai lankydavosi jos namuose, neįgaliai jos motinai, tolimai giminaitei, padėdavo buityje, kartais likdavo nakvoti. Likęs su mergaite dviese, ją išrengdavo, liesdavo jos kūną, kaišiojo pirštus, bučiuodavo. Kartą tvirkintoją nusikaltimo vietoje užklupo mergaitės motina, kuri A. M. išbarė ir išvarė. Daugiau jis čia nebesirodė.

Teismo psichiatrijos ir psichologijos ekspertizės akte konstatuota, kad nukentėjusioji, „atsižvelgiant į jos amžių bei turimas žinias, byloje nagrinėjamų įvykių metu negalėjo ir šiuo metu negali suprasti su ja atliktų veiksmų esmės, todėl negalėjo šiems veiksmams adekvačiai priešintis“. Atsižvelgiant į specialistų rekomendaciją, mergaitę apklausė tiktai ikiteisminio tyrimo teisėjas, teisiamajame posėdyje ji nedalyvavo.

A. M. buvo kaltinamas ir tuo, kad 2012-ųjų kovo viduryje nukentėjusiąją išžagino (BK 149 str. 4 d.), tačiau šio nusikaltimo įrodyti nepavyko, todėl jis buvo atmestas.

Kaltinamasis buvo gydytas psichikos sveikatos centre, tačiau teismo psichiatrijos ekspertizė jam nebuvo reikalinga.

Nors A. M. atsakomybės sunkinančių aplinkybių teismas nenustatė, o lengvinančiomis įvardijo prisipažinimą ir gailestį, tačiau nusprendė, kad už labai sunkų nusikaltimą skirtina reali laisvės atėmimo bausmė. Ukmergiškiui paskirta minimali straipsnio sankcijoje numatyta bausmė – penkeri metai laisvės atėmimo. Iš dalies tenkinant prokuroro pareikštą civilinį ieškinį, nukentėjusiosios naudai priteisti 8 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti.

Šis teisėjos Leonardos Gurevičienės paskelbtas nuosprendis dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Informaciją pateikė:
Vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis,
Vilniaus apygardos teismas
tel.: (8 5)  268 8068, 8 656  27 455