Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Išnagrinėta byla dėl teisės kasacine tvarka apskųsti teismo nutarties motyvus

2024.06.12

2024 m. birželio 10 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje sprendė dėl teisės kasacine tvarka apskųsti teismo nutarties motyvus.

Ieškovė ieškiniu prašė pripažinti negaliojančiais atsakovų sudarytus sandorius. Atsakovas pateikė prašymą, be kita ko, patikrinti bylos teismingumą Lietuvos Respublikos teismams.

Pirmosios instancijos teismas atsakovo prašymus atmetė, apeliacinės instancijos teismas apeliacinį procesą, pradėtą pagal atsakovo atskirąjį skundą, nutraukė, o Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šį teismo procesinį sprendimą panaikino ir perdavė bylą apeliacinės instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Apeliacinės instancijos teismas, pakartotinai išnagrinėjęs bylą, nutartimi pirmosios instancijos teismo nutarties dalį, kuria atmestas atsakovo prašymas dėl ieškinio teismingumo patikrinimo ir ieškinio palikimo nenagrinėto, panaikino ir perdavė šį klausimą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Kasaciniu skundu ieškovė prašė panaikinti apeliacinės instancijos teismo nutartį ir perduoti ieškinio teismingumo klausimą spręsti pirmosios instancijos teismui iš naujo; nurodė, kad apeliacinės instancijos teismas peržengė bylos nagrinėjimo ribas, pažeidė res judicata (teismo galutinai išspręstas klausimas) principą, nevertino, kad ieškovė turi bankroto byloje teismo patvirtintą kreditoriaus reikalavimą atsakovei.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad teismo procesinio sprendimo motyvuojamosios dalies apskundimas yra ribojamas, todėl, sprendžiant dėl nagrinėjamoje byloje pateikto kasacinio skundo pagrįstumo, pirmiausia turi būti įvertinta, ar skundžiama apeliacinės instancijos teismo nutartimi buvo pasisakyta dėl tokių faktinių aplinkybių, kurios galėtų daryti poveikį ieškovės teisėms ar pareigoms ir sukurti teisinius padarinius ateityje. Tai, kad apeliacinės instancijos teismas, spręsdamas dėl ieškinio teismingumo, iškėlė tam tikras abejones dėl ieškovės reikalavimo teisės galiojimo, nereiškia, kad šis klausimas buvo išspręstas apeliacinės instancijos teisme, tai padaryti pavesta pirmosios instancijos teismui.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad nėra reikšmingas apeliacinės instancijos teismo nutarties, kuria dar nebaigtas ieškovės reikalavimo teisės galiojimo teisinis vertinimas, apskųstų motyvų dėl grąžinimo bylą nagrinėti pirmosios instancijos teismui teisėtumo peržiūrėjimas kasacine tvarka, kai byla jau grąžinta pirmosios instancijos teismui, todėl kasacinį procesą nutraukė.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Remdamasis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.

Bylos Nr. e3K-3-107-943/2024.

Cituojant ar platinant šią informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Ieva Mastenica
Laikinai atliekanti
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko tarnybos atstovės ryšiams su visuomene funkcijas
Tel. +370 685 84 863
El. paštas i.mastenica@lat.lt
lat.lt