Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Kuršių marių taršos byloje teismas paskelbė nutartį

2023.09.19

Šiandien Šiaulių apygardos teismas nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje dėl Kuršių marių taršos paskelbė nutartį dėl taikomos kardomosios priemonės – rašytinio pasižadėjimo neišvykti – vienam iš kaltinamųjų – AB „Grigeo Klaipėda“ ir AB „Grigeo“ grupės pagrindiniam akcininkui ir prezidentui  G. P. Kaltinamojo ir jo gynėjo prašymas tokią priemonę panaikinti patenkintas.      

Rugsėjo 11 d. įvykusiame teisiamajame posėdyje teismui buvo pateiktas kaltinamojo AB „Grigeo Klaipėda“ ir AB „Grigeo“ grupės pagrindinio akcininko ir prezidento G. P. ir jo gynėjo prašymas panaikinti jam skirtą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti. Kaltinamasis teismui sakė, kad ta kardomoji priemonė jam labai apsunkina darbo santykius, komandiruotes ir keliones – turi savo įmonių šalia esančioje Latvijoje, tenka dažnai ten vykti, yra komandiruočių ir į Lenkiją, kitur. G. P. tvirtino, kad ta kardomoji priemonė labai stipriai apriboja verslą. Kaltinamasis užtikrino žinantis visas suplanuotas teismo posėdžių datas šioje byloje, tad tuo metu kelionių neplanuojantis. Prokurorė teismui teigė, kad kaltinamajam yra taikoma švelniausia  karomoji priemonė, kuri drausmina kaltinamąjį, taip užtikrinant G. P. dalyvavimą teismo posėdžiuose, sklandų bylos nagrinėjimą.

Kaip nurodė teismas paskelbtoje nutartyje, G. P.  yra kaltinamas tuo, kad organizavo ir vadovavo organizuotai grupei, kuri sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles, dėl to buvo padaryta didelė žala gamtai, klastojo dokumentus ir jais disponavo,  dėl to buvo padaryta didelė žala, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi siekdamas turtinės ir kitokios asmeninės naudos.

Teismas pažymėjo, kad kaltinamasis G. P. jam skirtos kardomosios priemonės sąlygų nėra pažeidęs, jam ne kartą buvo suteiktas leidimas išvykti į įvairias užsienio valstybes ir visais atvejais laiku grįžo į Lietuvos Respubliką, toliau dalyvavo teismo posėdžiuose. Be to, kaip matyti iš bylos duomenų, kaltinamasis Lietuvos Respublikoje turi nuolatinę gyvenamąją vietą, turi nekilnojamojo turto, dirba, yra vedęs, t. y. su Lietuvos Respublika jį sieja tvirti socialiniai ryšiai.

Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, taip pat į kaltinamajam inkriminuojamų nusikalstamų veikų pobūdį, į tai, kad G. P. anksčiau neteistas, į teismo posėdžius atvyksta, procesui netrukdo, teismas nusprendė, jog kaltinamajam  netikslinga toliau taikyti kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, todėl yra pagrindas panaikinti Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės 2020 m. vasario 12 d. nutarimu G. P. paskirtą minėtą kardomąją priemonę.

Šiandien paskelbta nutartimi šią kardomąją priemonę Šiaulių apygardos teismas panaikino. Nutartis įsiteisėja nuo jos  priėmimo dienos.

Visuomenėje itin didelio atgarsio sulaukusioje baudžiamojoje byloje, kurioje kaltinamąjį aktą sudaro daugiau kaip 300 lapų, tarp kaltinamųjų esantys „Grigeo“ grupės akcininkas ir valdybos pirmininkas G. P., dabartinis Klaipėdos įmonės vadovas T. E, bei dar trys ankstesni šios įmonės vadovai yra kaltinami tuo, kad veikdami organizuota grupe piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles, klastojo dokumentus. Ikiteisminis tyrimas pradėtas daugiau nei prieš dvejus metus, kai buvo įtarta,    jog į Kuršių marias patenka nevalytos gamybinės nuotekos, taip pat įtarus, kad su tuo susijusi minėtos bendrovės dokumentacija galbūt yra klastojama. Byloje iš viso yra 14 kaltinamųjų fizinių ir vienas juridinis asmuo.  

Įmonės teritorijoje atliktas kratas bei kitus ikiteisminio tyrimo veiksmus pareigūnams pavyko aptikti specialius taršių nuotekų įrenginius bei gauti kitus reikšmingus pradinius duomenis. Prokurorui reikalaujant nevalytų nuotekų išleidimas į Kuršių marias buvo nedelsiant sustabdytas.  

Ikiteisminio tyrimo specialią  tyrimo grupę sudarė  du Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorai bei Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos tyrėjai.

Šioje didelės apimties byloje yra daugiau kaip 20 tūkstančių dokumentų,  apklaustų įtariamųjų, liudytojų duomenys, įvairių ekspertų išvados,  papildomi dokumentai bei kiti tyrimui reikšmingi duomenys. Gamtai padarytą turtinę žalą nustatė Aplinkos apsaugos departamentas,  kuris pareiškė įmonei  daugiau kaip 48 milijonų eurų civilinį ieškinį.

Paskirtų teisiamųjų posėdžių datos ir laikas: spalio 2, 6, 20, lapkričio 10, 14, gruodžio 4, 5, 15 dienomis 9.30 val.  

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vytautas Jončas
Šiaulių apygardos teismo
pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida
Tel. +37067316371
El. paštas: vytautas.joncas@teismas.lt