lt
En

Teismų pranešimai spaudai

„Lapinų“ gaujos nariai sulaukė griežtų bausmių

2014.05.22

Šiandien Vilniaus apygardos teismo paskelbtame nuosprendyje „Lapinais“ vadinamos gaujos nusikaltimai buvo griežtai įvertinti – 125 tomų byloje iš 33 teismui perduotų kaltinamųjų kaltais pripažinti ir nuteisti 23 asmenų.

Vienas asmuo atleistas nuo atsakomybės kaip su teisėsauga bendradarbiavęs asmuo. Vienas asmuo yra pasislėpęs nuo teismo, o vienas – miręs. Dalis kaltinamųjų buvo išteisinti neįrodžius, kad jie dalyvavo gaujos veikloje.

Griežčiausiomis bausmėmis buvo nubausti gaujos vadeivomis laikyti Tomas Čaikauskas, Karolis Lenkovskis ir Stanislav Romeiko (atitinkamai 15, 15 ir 13 metų nelaisvės).

Kaltinime organizatoriumi buvo įvardintas ir Genrik Šafranovič, tačiau jis išteisintas neįrodžius nei to, kad jis buvo gaujos organizatorius, nei dalyvavus nusikaltimuose.

Laimis Barauskas gavo 11 metų nelaisvės, Anton Ščesnovič – 8 metus ir 118 MGL baudą, Karolis Vaitekūnas – 8 su puse metų, Aleksandr Romanovskij – 8 metus, Kšištof Šafranovič – 5 metus, Igorins Irikinas – 7 su puse metų, Andrej Kutko – 8 su puse metų, Marjan Blaževič – 8 su puse metų, Domas Ereminas – 7 su puse metų, Genrik Lisovskij – 10 su puse metų, Ramūnas Pranaitis – 8 metus, Olegas Diatlovas – 10 metų, Marius Radzevičius – puspenktų metų nelaisvės. Dariuš Filipov ir Artūr Pataškin kalės po pusantrų metų, o Artūras Sobolevskij, Karolis Malinovskis, Miroslav Grak, Dmitrij Sokolov ir Andrejus Zaveriucha – po pustrečių metų. Aleksandras Tamkunas buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės kaip asmuo, aktyviai padėjęs atskleisti gaujos padarytus nusikaltimus.

Išteisinamojo nuosprendžio susilaukė Andrejus Urbanas, Aleksandr Gaidukevič, Denis Timofejev, Igor Prostakov, Genrik Šafranovič, Igor Vasilenko, Ruslan Volkov. Teismui nebuvo įrodyta, kad jie dalyvavo nusikalstamose veikose.

Byloje surinktais įrodymais yra nustatyta, kad egzistavo gerai organizuotas nusikalstamas susivienijimas, vadinamas „Lapinų“ grupuote, kuriame buvo nusistovėjusi hierarchinė tvarka. Gaujos tikslas – prekyba narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis ir plėtra siekiant gauti kuo didesnį pelną. Liudytojų parodymai rodo, kad kvaišalai buvo gaunami iš esmės iš vieno šaltinio, gauja turėjo savas taisykles, pvz., neimti narkotinių medžiagų iš kitų, nesiskolinti, narkotikų niekuo neskiesti, turėti po kelis telefonus ir SIM korteles, juos nuolat keisti, vengti balso įrašymo, apie problemas ar konfliktus informuoti aukštesnes grandis ir pan.

Gaujos vadovai turėjo tikslą į narkotikų platinimą įtaukti kaip įmanoma daugiau asmenų, siekiant gauti kuo didesnį pelną. Įrodymai byloja, kad platintojams įsiskolinus, skolos atsiėmimui gaujos vadeivos nurodydavo naudoti bet kokias smurto priemonės. Nemažai grupuotės narių turėjo šaunamuosius ginklus. Kratų metu buvo rastos neperšaunamos liemenės, beisbolo lazdos, peiliai. Atskirų nusikaltimų darymui buvo naudojami kirviai. 

Iš byloje surinktų duomenų visumos matyti, kad gaujos tikslas buvo įsigyti labai didelius kiekius draudžiamų medžiagų, jas parduoti ir platinti, neturint leidimo įsigyti ginklus ir juos naudoti, prievartauti turtą, neteisėtai atimti laisvę, žaloti skolininkus, gadinti svetimą turtą ir pan.

Svarbu tai, kad visų gaujos vadų ir narių veikla buvo gerai suderinta ir nukreipta bendram tikslui – pelno siekimui. Nusikaltimai buvo daromi pagal iš anksto parengtus planus, apsirūpinus ryšio priemonėmis, vengiant demaskavimo, įtraukiant kitus asmenis į nusikaltimus.

Narkotikų perdavimas vykdavo taip: paketus su narkotikais numesdavo ant žemės iš anksto, iš prekeivio paimdavo pinigus už anksčiau gautas ir parduotas narkotines medžiagas ir akimis, žvilgsniu ar gestu nurodydavo, kur guli narkotikų paketas. Kitais kartais narkotinės/psichotropinės medžiagos būdavo paliekamos iš anksto aptartose slėptuvėse, dažniausiai prieš tai paėmus paliktus pinigus. Narkotikų pakavimui buvo naudojama izoliacinė medžiaga, ant kurios nelieka pirštų pėdsakų. Slėptuvės buvo dažnai keičiamos.

Be gaujos egzistavimo ir prekybos narkotikais byloje yra įrodyti ir 10 kitų nusikaltimų: nužudymas, 3 sveikatos sutrikdymai, 2 turto prievartavimo atvejai, neteisėtas laisvės atėmimas, svetimo turto sugadinimas, viešosios tvarkos pažeidimas.

Dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje nė vienas iš kaltinamųjų savo kaltės nepripažino ir teismui aiškino, kad gaujos veikloje nedalyvavo, o apie „Lapinų“ gaują sužinojo iš tyrėjų, prokurorų arba žiniasklaidos. Kai kurie kaltinamieji teigė iki teismo posėdžių apskritai nieko nežinoję apie jiems pareikštus kaltinimus ir minėtos gaujos egzistavimą.

Primename, kad ši didelės apimties ir sudėtinga byla teismui buvo atiduota 2011 m. rugpjūtį, joje kaltinimai buvo pareikšti 33 asmenims dėl 14 nusikalstamų veikų. Dėl nusikalstamo susivienijimo kaltinimai buvo pateikti 29 asmenims, o dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis kaltinimai buvo pateikti 29.

Informaciją pateikė:
Vilniaus apygardos teismas

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus