Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Lizingo bendrovės automobilį pasisavinęs trakiškis siunčiamas į pataisos namus

2014.04.14

Automobilį išperkamosios nuomos būdu įsigijęs, tačiau už jį nemokėjęs, o įmonei sutartį nutraukus – jo negrąžinęs trakiškis vieneriems metams siunčiamas už grotų. Tokį nuosprendį penktadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, baigęs nagrinėti 32 metų R. S., kaltinto pasisavinus didelės vertės svetimą turtą, baudžiamąją bylą.

Nagrinėjant bylą nustatyta, kad 2008 m. liepos 1 d. R. S. su bendrove „SEB lizingas“ sudarė sutartį dėl 68 tūkst. litų vertės automobilio „Subaru Tribeca“ įgijimo nuosavybėn. Už tai R. S. įsipareigojo penkerius metus kas mėnesį mokėti beveik po 940 litų. Tačiau gavęs automobilį savo žinion ir būdamas atsakingas už patikėtą svetimą turtą, kaltinamasis nesilaikė sutartyje nurodytų sąlygų, įmokų bendrovei nemokėjo. 2008-ųjų pabaigoje įmonei nutraukus sutartį ir pareikalavus grąžinti automobilį, R. S. to nepadarė. Neturėdamas tokios teisės, toliau naudojosi automobiliu, tokiu būdu pasisavindamas didelės vertės svetimą turtą (BK 183 str. 2 d.).

Bylos duomenimis, „SEB lizingas“ R. S. informavo, kad iki nustatyto termino nepadengus pradelsto įsiskolinimo bei delspinigių, iš viso apie 3 tūkst. litų, bendrovė nutrauks lizingo sutartį. Klientui buvo išaiškinta, jog tokiu atveju jis neturi teisės naudotis automobiliu bei privalo jį grąžinti įmonei.

R. S. kaltu prisipažino. Teigė įmokas mokėjęs du mėnesius, o dėl prasidėjusios ekonominės krizės ėmus trukti lėšų, nutaręs užsidirbti Jungtinėje Karalystėje. Su „SEB lizingu“ šio klausimo neaptaręs. Jam gyvenant užsienyje, ten automobiliu „Subaru Tribeca“ su sūnumi atvykusi sugyventinė, kuriai grįžus automobilis likęs Anglijoje. Jį vairuodamas padaręs avariją, apdaužęs automobilį. Jam skambinę iš „SEB lizingo“, raginę automobilį grąžinti. Kai tas buvęs sutaisytas, jis vėl patekęs į didelį autoįvykį.

Bendrovei nepavykus atgauti savo turto, ji kreipėsi į skolų išieškojimu užsiimančią įmonę. Civiliniams teisiniams santykiams peraugus į baudžiamuosius, Lietuvos pareigūnai informacijos ieškojo per Interpolą, tačiau duomenų apie ieškomą automobilį bei jį pasisavinusį R. S. negavo. 2012-ųjų vasarį išdavus Europos arešto orderį, buvo paskelbta kaltinamojo paieška. 2013-ųjų gegužę R. S. buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje.

2008 metais, Vilniuje bei Trakų rajone vairuodamas automobilį „Subaru Tribeca“, per kiek daugiau kaip mėnesį R. S. buvo tris kartus patrauktas administracinėn atsakomybėn už kelių eismo taisyklių pažeidimus. Už vairavimą neblaiviam Trakų rajono apylinkės teismas dvejiems metams atėmė jam teisę vairuoti transporto priemones.

„Turtas laikomas pasisavintu, kai kaltininkas su svetimu turtu ima elgtis kaip su nuosavu ir taip padaro žalą turto savininkui, – rašoma teisėjos Jūratės Damanskienės priimtame nuosprendyje. –
Nusikaltimas laikomas baigtu, kai kaltininkas įgyja galimybę turtą valdyti, juo disponuoti savo nuožiūra“.

Įvykdytas nusikaltimas priskiriamas sunkių kategorijai, dėl jo padaryta didelė turtinė žala. Tačiau skirdamas bausmę teismas atsižvelgė į tuomet susiklosčiusią ekonominę padėtį, dėl kurios daugelis išperkamosios nuomos gavėjų neturėjo galimybės mokėti įmokų. Konstatuota, jog bausmės tikslai bus pasiekti R. S. paskiriant realią laisvės atėmimo bausmę, gerokai švelnesnę nei BK 183 str. 2 d. sankcijos vidurkis.

R. S. skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė. Iš jo „SEB lizingo“ naudai priteista per 48 tūkst. litų turtinės žalos atlyginimo, jam teks Policijos departamentui padengti beveik 6 tūkst. litų ekstradicijos išlaidų.

Šis nuosprendis dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Informaciją pateikė:
Vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis,
tel.: (8 5)  268 8068, 8 656  27 455
Vilniaus apygardos teismas
Gedimino pr. 40/1, Vilnius, LT-01501
El. p.  g.stalnionis@vat.lt
http://www.vat.lt