lt
En

Teismų pranešimai spaudai

LVAT pristatė 2013-ųjų metų darbus

2014.01.31

Sausio 29 dieną Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme (LVAT) susirinkusiems visuomenės, žiniasklaidos, akademinės bendruomenės, valstybinių institucijų ir advokatūros atstovams, teisėjams buvo pristatyti LVAT ir apygardų administracinių teismų 2013-aisiais metais nuveikti darbai bei aptartos ateities perspektyvos.

Į leidinio pristatymą susirinkusius svečius LVAT pirmininkas Ričardas Piličiauskas supažindino tiek su administracinių teismų veiklos organizavimo aktualijomis, tiek su teisinėmis naujovėmis ir bylų nagrinėjimo tendencijomis. Kalbėdamas apie LVAT vertybes, R. Piličiauskas visų pirma pabrėžė, jog teismo prioritetai nesikeičia: „Kiekvienas žmogus turi konstitucinę teisę, kad jo bylą išnagrinėtų nepriklausomas teisėjas“. Ne mažiau svarbus LVAT tikslas, anot šio teismo pirmininko, yra užtikrinti kokybišką, efektyvią ir greitą žmogaus teisių apsaugą.

Aptardamas gaunamas bylas, LVAT pirmininkas atkreipė dėmesį, jog jų kiekis teisme didėja – 2013 m. gauta 20 procentų daugiau apeliacine tvarka nagrinėjamų administracinių ginčų bylų nei prieš tai buvusiais metais, be to, nagrinėjamos vis sudėtingesnės bylos. Nepaisant to, bylų nagrinėjimo terminai pastaruoju metu sutrumpėjo: vidutinė bylos nagrinėjimo trukmė 2013-aisiais metais buvo 6,5 mėnesio.

Žvelgdamas į ateinančius metus, R. Piličiauskas didžiausiais laukiančiais iššūkiais įvardijo tris bylų kategorijas, dėl kurių gaunama itin daug skundų bei kuriose sprendžiami sudėtingi teisės klausimai. Visų pirma, 2014 m. teisme bus nagrinėjami draudžiamųjų pajamų gavusių pensininkų, kuriems dėl Konstitucijai prieštaraujančių įstatymų buvo mokėtos sumažintos pensijos, skundai. Dėl antikonstituciniais sprendimais sumažintų atlyginimų į teismus kreipėsi ir tūkstančiai valstybės tarnautojų. Kaip pabrėžė R. Piličiauskas, LVAT laiko požiūriu pensijų byloms teiks prioritetą ir sieks jas išnagrinėti pirmiau – ši teisinė problema yra senesnė, pensininkų bylos teisme gautos anksčiau. LVAT pirmininkas taip pat atkreipė dėmesį, jog sudėtingi teisės klausimai, siekiant suderinti valstybės galimybes ir tarptautinius įsipareigojimus, kyla ir nagrinėjant gausiai gaunamus kalinių skundus dėl jų kalinimo sąlygų (teisėjo R. Piličiausko pranešimo vaizdo įrašas).

Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Ina Kirkutienė, pristatydama apygardų administracinių teismo veiklos aktualijas, kalbėjo apie praėjusiais metais teismams kilusius iššūkius įgyvendinant nuo 2013 m. liepos 1 d. startavusį elektroninės bylos projektą. Ji pasidalijo Vilniaus apygardos administracinio teismo patirtimi šioje srityje, taip pat pristatė dažniausiai kylančias problemas bei galimus jų sprendimo būdus (teisėjos I. Kirkutienės pranešimo vaizdo įrašas).

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentė dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė susirinkusiuosius supažindino su administracinės teisės mokslo aktualijomis – ji skaitė pranešimą „Ius publicum europaeum ir Lietuvos administracinės teisės tradicija”. Jos teigimu, administracinė teisė dėl itin intensyvios ir aktyvios sąveikos su Europos Sąjungos teise, tarptautine, tarptautinių organizacijų teise šiuo metu išgyvena ypatingų transformacijų laikotarpį (doc. dr. Jurgitos Paužaitės-Kulvinskienės pranešimo vaizdo įrašas).

Po perskaitytų pranešimų, moderatoriui LVAT teisėjui dr. Dainiui Raižiui paraginus, vyko diskusija apie aktualius klausimus viešojo administravimo srityje. Daugiausiai dėmesio renginio dalyviai skyrė aptarti su elektroninės bylos projektu susijusius pokyčius teismuose bei dėl to iškylančius sunkumus.
Susipažinti su „Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2013 metų veiklos apžvalga“ galite paspaudę šią nuorodą.

Daugiau informacijos yra skelbiama Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo interneto svetainėje www.lvat.lt. Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Informaciją pateikė:
Neringa Lukoševičienė
Vyriausioji specialistė
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas | www.lvat.lt
Žygimantų g. 2, LT-01102 Vilnius
Tel. (8 5) 2685583; Mob.tel. 8 655 22506; Faks. (8 5) 2685875

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus