Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Mėgindama užmaskuoti vieną nusikaltimą, padarė kitą

2014.04.01

13 tūkst. litų bauda – taip nubausta iš savo pačios vadovaujamos bendrovės apie 117 tūkst. litų pasisavinusi jos buvusi direktorė, ikiteisminio tyrimo metu siekusi paveikti liudytoją.

Baudžiamąją bylą dėl didelės vertės svetimo turto pasisavinimo bei poveikio liudytojui (BK 183 str. 2 d., 233 str. 1 d.) išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas 37 metų J. B. pripažino kalta. Pirmasis nusikaltimas priskiriamas prie sunkių, už kuriuos numatytas tiktai laisvės atėmimas iki dešimties metų, tačiau teismas nutarė, kad bausmės tikslai bus pasiekti ir ne tokiomis griežtomis priemonėmis. Pirmąkart teisiamai, užsienyje dirbančiai, mažametį vaiką auginančiai moteriai paskirta 100 MGL dydžio (13 tūkst. litų) bauda. Nuteistoji taip pat turės atlyginti savo buvusiai įmonei, dabar jau bankrutuojančiai, padarytą turtinę žalą.

Nustatyta, kad nuo 2005-ųjų gruodžio dirbdama Vilniaus rajone registruotos UAB „Autoūkio lizingas“ direktore, savo žinioje turėdama šios įmonės turtą ir pasinaudodama kasininkės įgaliojimais, J. B. 2008 metais iš minėtos bendrovės kasos nepagrįstai gavo ir savo reikmėms panaudojo 117,4 tūkst. litų.

Siekdama melagingai pagrįsti neva „Autoūkio lizingo“ veiklai panaudotas išlaidas, 2008-ųjų gruodį J. B. į bendrovės kasos knygą įrašė tikrovės neatitinkančius duomenis, kad kasos išlaidų orderio pagrindu pagal dvi tarpininkavimo sutartis fiziniam asmeniui S. T. grynaisiais pinigais išmokėta 117,4 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, 2009-ųjų rudenį J. B. (tuo metu jai jau buvo pareikštas įtarimas dėl bendrovės pinigų pasisavinimo) nurodė „Autoūkio lizingo“ asistentei O. F. surašyti pareiškimą policijai su melagingais duomenimis, neva ji direktorės pavedimu rengė ir su S. T. derino tarpininkavimo sutarties sąlygas. Apklausiama liudytoja policijos įstaigoje, O. F. davė melagingus parodymus. Paaiškėjo, kad O. F. sutarčių projektų tikrai nerengė – ji ne tik neturi reikiamos kvalifikacijos ir žinių, bet ir nemoka lietuvių kalbos.

J. B. teisme savo kaltės nepripažino, tačiau ji įrodyta liudytojų parodymais, akistatos protokolais, Teismo ekspertizės centro specialisto išvadomis, kita rašytine bylos medžiaga.

2010-ųjų lapkritį Vilniaus apygardos teisme bendrovei „Autoūkio lizingas“ buvo iškelta bankroto byla. Išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje bankrutuojančios įmonės pareikštą civilinį ieškinį – 117,4 tūkst. litų padarytai žalai atlyginti – teismas patenkino ir priteisė iš kaltinamosios.

Šis teisėjos Virginijos Pakalnytės-Tamošiūnaitės paskelbtas nuosprendis dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Informaciją pateikė:
Vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis,
tel.: (8 5)  268 8068, 8 656  27 455