Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Pėsčiojo mirties perėjoje kaltininko nuosprendis – pagrįstas ir teisėtas

2014.04.18

Pėsčiųjų perėjoje žmogaus nepraleidęs ir jį automobiliu mirtinai sužalojęs 27 metų elektrėniškis E. J. vairavimo teisės neatgavo.

Baudžiamąją bylą pagal nuteistojo apeliacinį skundą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas jį atmetė, palikdamas galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį. Autoįvykio kaltininkui taip pat nepavyko pasiekti, kad būtų sumažinta neturtinės žalos, kurią privalo atlyginti žuvusiojo žmonai ir dukrai, suma.

Elektrėnų gyventojas E. J. buvo nuteistas už tai, kad 2011 m. lapkričio 21 d. vairuodamas lengvąjį automobilį pažeidė Kelių eismo taisykles, sukėlė eismo įvykį, per kurį žuvo žmogus – 54 metų elektrėniškis.

Minėtą dieną Elektrėnuose, ties prekybos centru, vairuodamas į automobilį „Renault Laguna“ ir antrąja eismo juosta artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, nesulėtino greičio, kad praleistų į ją įžengusį žmogų, nesustojo ir neįsitikino, kad perėja tuščia, dėl to partrenkė į perėją išėjusį A. K. ir mirtinai jį sužalojo. Vyrą kliudė automobilio dešiniąja priekine dalimi, sparnu, vėliau priekiniu stiklu. Pėsčiasis keletą metrų dar buvo vežamas ant „Renault Laguna“ variklio dangčio, o automobilį sustabdžius – nukrito ant asfalto. Nuo daugybės gautų kūno sužalojimų bei kilusių komplikacijų, taip ir neatgavęs sąmonės, po keturių dienų A. K. mirė vienoje Vilniaus ligoninių.

Šiemet vasario 3 d. nuosprendžiu Trakų rajono apylinkės teismas, pripažinęs E. J. kaltu pagal BK 281 str. 5 d., skyrė jam dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, kurios vykdymą trejiems metams atidėjo, ir baudžiamojo poveikio priemonę – vieneriems metams uždraudė teisę vairuoti kelių transporto priemones. Iš avarijos kaltininko taip pat priteista po 30 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo nukentėjusiųjų D. K. ir M. K. naudai.

Nuteistasis Vilniaus apygardos teismo prašė sumažinti priteistus neturtinės žalos dydžius ir panaikinti baudžiamojo poveikio priemonę – vieneriems metams draudimą naudotis specialia teise, t. y. vairuoti transporto priemones. Apeliantas tvirtino, kad apylinkės teismas neįvertino paties nukentėjusiojo veiksmus, nes A. K. neva staiga išbėgęs į gatvės važiuojamąją dalį, ir tai turėję įtakos eismo įvykio pasekmėms.

Teisėjų kolegijos, kuriai pirmininkavo Laureta Ulbienė, nuomone, skundžiamas apylinkės teismo nuosprendis – pagrįstas ir teisėtas. „Nustatant nukentėjusiosioms padarytos neturtinės žalos atlyginimo dydį, buvo įvertinta ir apelianto kaltė, atkreipiant dėmesį į tai, kad buvo padarytas neatsargus nusikaltimas“, – rašoma balandžio 17 dieną paskelbtoje nutartyje.

Iš baudžiamosios bylos medžiagos matyti, kad būtent nuteistojo veiksmai buvo pagrindinė eismo įvykio kilimo priežastis. Tą patvirtina ir liudytoju apklausto K. R. parodymai, kuomet jis patvirtino, kad artėdamas prie pėsčiųjų perėjos pamatė stovintį vyriškį, sustojo jo praleisti, tačiau tas, paėjęs pėsčiųjų perėja iki pusės gatvės, sustojo, nes jo nepraleido antrąja eismo juosta važiavęs automobilis. Šiam automobiliui pravažiavus, vyriškis vėl ėjo per gatvę, tačiau jo vėl nepraleido antrąja eismo juosta važiavęs automobilis, kuris pėsčiąjį partrenkė. Specialisto išvadoje nurodyta, kad techniniu požiūriu pagrindine šio eismo įvykio kilimo sąlyga buvo automobilio „Renault Laguna“ vairuotojo E. J. veiksmai – artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, prie kurios buvo sustojęs K. R. vairuojamas automobilis „Audi 80“, savo transporto priemonės nesustabdė, dėl ko partrenkė kelio važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėja kirtusį A. K.

Nuteistojo E. J. veika, nors ir padaryta dėl neatsargumo, yra labai pavojinga. „Todėl kolegija mano, kad bausmės paskirčiai įgyvendinti nuteistajam buvo būtina kartu su bausme skirti ir baudžiamojo poveikio priemonę“, – konstatuojama vakar įsiteisėjusioje Vilniaus apygardos teismo nutartyje.

Informaciją pateikė:
Vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis,
Vilniaus apygardos teismas
Gedimino pr. 40/1, Vilnius, LT-01501
tel.: (8 5)  268 8068, 8 656  27 455
El. p.  g.stalnionis@vat.lt
http://www.vat.lt