Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Seksualiai prie moterų priekabiavęs darbdavys lieka nuteistas

2022.05.12

Šiandien Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija apeliacine tvarka   išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje pagal nuteistojo Libano piliečio H. Gh. H. gynėjos apeliacinį skundą dėl Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų 2021 m. rugsėjo 30 d. nuosprendžio, kuriuo užsienietis buvo pripažintas kaltu ir nuteistas už seksualinį priekabiavimą, paskelbė nutartį. Skundas patenkintas tik iš dalies.   

Kaip nustatė bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas, visuomenėje didelio atgarsio sulaukęs nusikaltimas buvo padarytas Joniškyje, laikotarpiu nuo 2015 m. lapkričio 9 d. iki 2018 m. spalio 1 d. Pirmosios instancijos teismas užsienietį pripažino kaltu ir nuteisė už tai, kad H. B. H. vienos bendrovės patalpose, būdamas šios bendrovės direktoriumi, pasinaudodamas nukentėjusiųjų darbuotojų tarnybiniu priklausomumu, seksualiai priekabiaudamas vulgariais veiksmais siekė seksualinio bendravimo su nukentėjusiomis. Teismas nustatė, kad  H. Gh. H., tiksliai nenustatytą kiekį kartų suimdamas rankomis vienos darbuotojos veidą, lenkėsi prie jo lyg norėtų pabučiuoti, kišo rankas po rūbais ir lietė nukentėjusiosios kūną, siuntė į jos mobiliojo ryšio telefono internetinę programą „mesenger“ vaizdus su nuogų moterų kūnais, ne mažiau kaip du kartus demonstruodamas savo lytinį organą ir klausė: „ar norėtum paragauti“, kitai nukentėjusiajai  tiksliai nenustatytą kiekį kartų kaltinamasis lietė jos kojas, kišo rankas už kelnių ir rūbų bei lietė nuogą kūną, siuntė nukentėjusios sėdmenų fotonuotraukas į tarnybinį mobiliojo ryšio telefoną, kurias užfiksuodavo darbo vietoje per vaizdo stebėjimo kamerą. Dar vienai nukentėjusiajai kaltinamasis  pasakojo apie savo lytinį organą, tempė už kelnių, ar užkišdamas ranką už jų, siekdamas patikrinti kokiais apatiniais vilki darbuotoja, kalbėdamas užuominomis, kad ši su juo turėtų lytinius santykius ir tokiu būdu pataisytų jo sveikatos būklę, siuntė į jos mobiliojo ryšio telefono internetinę programą „messenger“ nukentėjusios sėdmenų fotonuotraukas, kurias užfiksuodavo darbo vietoje per vaizdo stebėjimo kamerą, kiek kartų tai kartojosi, ikiteisminio tyrimo metu nenustatyta. Kaltinamasis kaltu neprisipažino, aiškino, kad su darbuotojomis elgdavosi kaip su šeimos draugėmis, švęsdavo  kartu su jomis šventes. Kaltinamasis teigė, jog viena nukentėjusiųjų kerštaudama sukurstė kitas darbuotojas.

Užsienietį gynusi advokatė kalbėjo, kad šioje byloje nukentėjusiųjų duoti parodymai esantys nenuoseklūs, ji teismo prašė tokiais parodymais nesiremti. H. Gh. H. gynėja sakė, kad jos ginamasis  nemoka lietuvių kalbos, todėl pastabas darbuotojoms dėl netinkamo darbo ar netinkamos aprangos išreikšdavęs siųsdamas į darbinį telefoną nuotraukas.

Pirmosios instancijos teismas kaltinamojo ir jo gynėjos argumentus atmetė, konstatavo, jog byloje surinkti įrodymai patvirtino apie H. Gh. H. vulgarius veiksmus, pasiūlymus bei užuominas, teismo įsitikinimu, vyras priekabiavo prie pagal tarnybą nuo jo priklausomų trijų nukentėjusiųjų, siekė su jomis seksualinio bendravimo ir pasitenkinimo. Teismas konstatavo, kad kaltinamasis elgėsi tyčia, suvokdamas, kad tokie veiksmai yra nepageidaujami, H. Gh. H. suvokė pavojingą nusikalstamų veikų pobūdį ir norėjo taip veikti – veikė tiesiogine tyčia. Teismo įsitikinimu, nukentėjusiųjų   parodymus apie kaltinamojo atliktus seksualinio priekabiavimo prieš jas veiksmus patvirtina ir kitų byloje surinktų įrodymų – liudytojų parodymų, socialinio tinklo profilyje rastų nuotraukų – visuma. Teismas H. Gh. H. pripažino kaltu ir paskyrė jam bausmę – 6000 eurų baudą,  įpareigojo jį  sumokėti 2910 eurų valstybei už nukentėjusiosioms skirtą antrinę teisinę pagalbą. Su tokiu pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu nuteistasis ir jo gynėja nesutiko ir jį apskundė Šiaulių apygardos teismui. H. Gh. H. gynėja apeliaciniame skunde pažymėjo, kad vadovaujantis nekaltumo prezumpcijos principu, pareiga įrodyti nusikaltimo padarymą tenka baudžiamąjį persekiojimą vykdančioms institucijoms, anot jos, kaltinamasis savo nekaltumo įrodinėti neprivalo ir įrodymų naštos jam perkelti negalima. Advokatė  teigė, jog byloje esančios abejonės turi būti vertinamos kaltinamojo naudai. Gynėja pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas padarė ir esminių baudžiamojo proceso pažeidimų, susijusių su kaltinamojo procesinių teisių užtikrinimu. Advokatė apeliacinės instancijos teismo prašo pirmosios instancijos teismo nuosprendį panaikinti ir priimti naują – H. G. H. išteisinamąjį nuosprendį.

Apeliacinės instancijos teismo posėdyje nuteistasis H. Gh. H. ir jo gynėja prašė apeliacinį skundą tenkinti, byloje valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras, nukentėjusiųjų  gynėjos  teismo prašė apeliacinį skundą atmesti.

Kaip pabrėžė apeliacine tvarka bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija, nors nuteistasis H. Gh. H.  kategoriškai neigia seksualiai priekabiavęs vulgariais veiksmais prie nukentėjusiųjų, teismas neturi pagrindo netikėti nuosekliais nukentėjusiųjų parodymais, kurie viso proceso metu dėl esminių aplinkybių buvo nuoseklūs. Be to, teisėjų kolegijos tvirtinimu, nukentėjusiųjų nurodytas aplinkybes iš esmės patvirtino pirmosios instancijos teisme apklausti liudytojai, bei prie bylos pridėtos vienos iš nukentėjusiųjų facebook profilyje rastos nuotraukos.

Kaip konstatavo apeliacinės instancijos teismas, remiantis įrodytomis pripažintų aplinkybių visuma nustatyta – H. Gh. H. atlikti nevienkartiniai vulgarūs veiksmai prieš nukentėjusiąsias pasireiškę nukentėjusiosioms nepageidautinu fiziniu jų kūno lietimu, rankų  kišimu po nukentėjusiųjų drabužiais, apatinių drabužių spalvos tikrinimas, kelnių numovimas iki pusės sėdmenų, per vaizdo kameras užfiksuotų darbuotojų sėdmenų siuntimas į darbinį mobilųjį telefoną ir pan., tokių veiksmų intensyvumas ir jų tęstinumas, vieta ir laikas, jo statusas (įmonės direktorius, darbdavys), leido pirmosios instancijos teismui padaryti pagrįstą išvadą dėl H. Gh. H. tyčios turinio ir jo veiksmų tikslo – seksualiai bendrauti ar pasitenkinti ir tokius jo veiksmus vertinti kaip nusikalstamus baudžiamosios teisės prasme. Teisėjų kolegija pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas pagal byloje nustatytas aplinkybes  H. Gh. H. baudžiamąjį įstatymą taikė tinkamai.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad byloje surinkti, pirmosios instancijos teismo betarpiškai ištirti ir įvertinti įrodymai patvirtina H. Gh. H. kaltę padarius jam inkriminuotas nusikalstamas veikas. Gynėjos apeliacinio skundo argumentai nuosprendyje padarytų išvadų dėl H. Gh. H. kaltės, teismo įsitikinimu, nepaneigia ir nesudaro pagrindo nuteistojo atžvilgiu priimti naują išteisinamąjį nuosprendį, arba bylą nutraukti suėjus apkaltinamojo nuosprendžio senačiai.  

Paskelbta nutartimi teisėjų kolegiją nuteistojo H. Gh. H. gynėjos apeliacinį skundą tenkino tik iš dalies – patikslino dėl dviejų nukentėjusiųjų nusikalstamos veikos padarymo laikotarpį. Kitą   pirmosios instancijos teismo priimto nuosprendžio dalį paliko nepakeistą.  

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vytautas Jončas
Šiaulių apygardos teismo
pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida
Dvaro g. 83, LT-76299, Šiauliai
Mob. +37067316371
El. paštas: vytautas.joncas@teismas.lt

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Gegužė 2022
P A T K P Š S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4

2022.05.04  |  10:56

5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Sekite mus