lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Teismas sušvelnino notarui skirtą nuobaudą

2021.01.20

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs pareiškėjo notaro D. A. skundą Notarų rūmams, pakeitė Notarų garbės teismo sprendimą, kuriuo buvo sustabdyta pareiškėjo veikla dviem mėnesiams, ir skyrė švelnesnę nuobaudą – papeikimą.

Notarų garbės teismas pareiškėjui nuobaudą skyrė už tai, kad praėjusių metų kovo 16–17 d. tvirtino notarinius veiksmus, nors tai draudė daryti teisingumo ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymas dėl notarų darbo ekstremaliosios situacijos metu.

Pareiškėjas skunde teigė, kad dėl didelio užimtumo jis su ministro įsakymu susipažino 2020 m. kovo 16 d. apie 16 val., nors įsakymas Teisės aktų registre buvo paskelbtas 13.54 val. nurodant, kad jis įsigalioja tą pačią dieną.

Teismo sprendime teigiama, kad Notarų garbės teismas, spręsdamas dėl drausminės poveikio priemonės parinkimo, atsižvelgė į tai, kad pažeidimas buvo vienkartinis, taip pat įvertino, kad pareiškėjas nuoširdžiai gailėjosi, geranoriškai bendradarbiavo, teikė prašomus dokumentus, neturi kitų galiojančių nuobaudų. Pareiškėjas nevykdė teisingumo ministro įsakymo įpareigojimo sustabdyti asmenų aptarnavimą notarų biure ir notarinių veiksmų atlikimą, tačiau, kaip paaiškino jis pats, patvirtindamas iš anksto suplanuotus tvirtinti sandorius, norėjo išvengti neigiamų pasekmių sandorių šalims bei tretiesiems asmenims (tai nešalina pareiškėjo pažeidimo, tačiau yra aplinkybė, į kurią teismas atsižvelgė).

Teismo nuomone, notarui taikyta drausminė atsakomybė nebuvo tinkamai individualizuota. Notarų garbės teismo sprendime teigiama, kad pareiškėjas neturi galiojančių nuobaudų, nenurodytos sunkinančios aplinkybės, pareiškėjas bendradarbiavo su Notarų garbės teismu ir gailėjosi dėl padaryto pažeidimo. Notarų garbės teismas sprendime nemotyvavo, kodėl, nustatęs išskirtinai lengvinančias aplinkybes, pareiškėjui skyrė vieną griežčiausių nuobaudų (griežtesnė būtų tik atleidimas iš pareigų).

Teismas, atsižvelgdamas į tai, kad pareiškėjas ne tik neturėjo galiojančių nuobaudų, jam per 16 darbo metų nebuvo iškelta drausmės byla, į tai, kad atsakovas nustatė, jog padarytas pažeidimas vienkartinis, į pareiškėjo kaltės formą, vadovaudamasis proporcingumo ir nuobaudos adekvatumo padarytam pažeidimui principais, sušvelnino pareiškėjui skirtą Notarų garbės teismo paskirtą nuobaudą ir skyrė pareiškėjui kitą nuobaudą – papeikimą.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Cituojant ar kitaip naudojant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Audris Kutrevičius
Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininko
padėjėjas ryšiams su žiniasklaida ir visuomene
Tel. (8 5) 264 1270, mob. tel. (8612) 49869
El. paštas  audris.kutrevicius@teismas.lt

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus