lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Už vyriškio išnaudojimą nelegaliems darbams – laisvės atėmimo bausmės

2014.02.28

Panevėžio apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį dviem panevėžiečiams ir vienam Šiaulių gyventojui, kurie pripažinti kaltais organizavę Panevėžio rajono gyventojo R. S. kelionę į Jungtinę Karalystę ten nelegaliai dirbti, prievartavę iš jo turtą, pagrobę jo asmens pasą ir neteisėtai disponavę nukentėjusiojo elektronine banko kortele.

Panevėžiečiui E. K. teismas skyrė 7 metų, panevėžiečiui A. N. – 8 metų subendrintas laisvės atėmimo bausmes, šiaulietis J. K. nubaustas 70 parų arešto bausme.

Teismas nustatė, kad 2009 m. lapkričio mėnesį kaltinamieji E. K. ir A. N. ir J. K., veikę kaip bendrininkai, suorganizavo nukentėjusiojo kelionę į Jungtinę Karalystę. Ten anglų kalbos nemokantis vyriškis buvo nelegaliai įdarbintas automobilių plovykloje, buvo kontroliuojamas, prižiūrimas, kad nepabėgtų, didžioji dalis jo uždirbtų pinigų buvo iš jo paimama. Be to, vyriškis buvo vežiojamas po įvarius bankus ir telekomunikacijų bendroves, kur jo vardu buvo atidaromos sąskaitos, paimamos banko kortelės, sudaromos sutartys. Tai tęsėsi iki 2010 m. kovo mėn., kol R. S. pavyko pabėgti ir grįžti į Lietuvą.

Kaltinamieji E. K. ir A. N. pripažinti kaltais ir dėl to, kad grįžusį į namus nukentėjusįjį grasinimais ir smurtu privertė atiduoti asmens pasą, banko kortelę, reikalavo sumokėti jiems 2,5 tūkst. litų už neva kaltinamųjų patirtas išlaidas jį įdarbinant.

Išnagrinėjęs baudžiamąją bylą teismas konstatavo, kad nors kaltinamieji E. K., A. N. ir J. K. savo kaltės dėl jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų nepripažino, tačiau nustatytos bylos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad kaltinamieji nukentėjusįjį gabeno į Jungtinę Karalystę turėdami tikslą pasipelnyti iš jo nelegalaus darbo bei jį panaudoti kitiems, nukentėjusiojo interesams prieštaraujantiems tikslams.

Teismas pažymėjo, kad vertinant vieno iš liudytojų parodymus, kuris teigė, jog A. N. ir E. K. nuketėjusiajam negrasino susidoroti ir nevartojo prieš jį fizinio smurto, atkreipiamas dėmesys ir į tą aplinkybę, kad šis liudytojas įsiteisėjusiu Panevėžio miesto apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu buvo pripažintas kaltu dėl poveikio nukentėjusiajam R. S. darymo, siekiant, jog šis duotų melagingus parodymus ikiteisminio tyrimo metu bei teisme.

Skirdamas bausmę E. K. teismas atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis padarė du sunkius ir du apysunkius nusikaltimus, šiuo metu atlieka bausmę už kitą nusikalstamą veiką. Jo atsakomybę lengvinančių aplinkybių teismas nenustatė.

A. N. taip pat padarė dvi sunkių bei dvi apysunkių nusikaltimų kategorijoms priskiriamas nusikalstamas veikas. Jis kartus keturis teistas, nusikalto turėdamas neišnykusį teistumą ir yra recidyvistas. Jo atsakomybę lengvinančių aplinkybių nėra.

J. K. padarytą nusikalstamą veiką baudžiamasis įstatymas priskiria sunkių nusikaltimų kategorijai, kaltinamasis anksčiau neteistas. Jo atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta.

Visų kaltinamųjų jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad veiką jie padarė bendrininkų grupe.

Panevėžio apygardos teismo nuosprendį per 20 dienų galima apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Cituojant prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Informaciją pateikė:
Panevėžio apygardos teismo
atstovė ryšiams su visuomene
Jolita Gudelienė
El. p. jolita.gudeliene@teismas.lt
www.pat.lt