Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Atvirų durų diena: Mediacija skinasi kelią į Lietuvos mokyklas

Atvirų durų diena: Mediacija skinasi kelią į Lietuvos mokyklas
2018.12.14

Gruodžio 11 d. Nacionalinėje teismų administracijoje įvyko Lietuvos teismų 100-mečiui skirta Atvirų durų diena. Šimtai moksleivių susipažino su šalies teismų istorija, teisėjo ir teismo eksperto profesijomis, o specialiai apmokyti bendraamžių konfliktų mediatoriai iš Vilniaus Simono Konarskio mokyklos ir Vilniaus Jono Pauliaus II gimnazijos supažindino su inovatyviu, vaikams bei paaugliams patraukliu konfliktinių situacijų sprendimo būdu – mediacija.

Atvirų durų dienos programa prasidėjo nuo parodomosios mediacijos, kurios metu moksleiviai be suaugusiųjų pagalbos gvildeno kone kiekvienam paaugliui pažįstamą konfliktinę situaciją: rašydama kontrolinį darbą, mergina paprašė savo bendraklasio pagalbos, tačiau nusižengę taisyklėms abu mokiniai gavo po dvejetą. Kaip ir tikrame gyvenime, nesutarimus lydėjo neigiamos emocijos – nusivylimas ir pyktis, tačiau moksleiviai pademonstravo, kad pasiekti visoms pusėms tinkamą sprendimą galima taikiai, jei tik sudaroma galimybė išsakyti savo argumentus ir išgirsti kito nuomonę.  

Su bendraamžių konfliktų mediatoriais dirbanti ir parodomajai mediacijai moksleivius ruošianti profesionali teismo mediatorė Jolanta Tupko-Mazur pažymėjo, kad moksleivių mediacija yra naujas reiškinys Lietuvos mokyklose. „Pagrindinis moksleivių mediacijos tikslas – ugdyti socialiai atsakingą, aktyvų jauną žmogų. Kuo anksčiau išmokstame konfliktus su bendraklasiais, mokytojais ir šeimos nariais spręsti taikiai, tuo kokybiškesnis mūsų bendravimas, o mokyklose mažėja konfliktų, patyčių bei smurto atvejų skaičius“, – akcentavo J. Tupko-Mazur.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Donata Kravčenkienė atkreipė dėmesį, kad moksleivių mediacija moko vaikus efektyviai reikšti, įvardinti ir atpažinti savo bei bendraamžių emocijas. Teisėjos teigimu, kai sutuoktiniai pykstasi dėl turto dalybų arba vaiko išlaikymo, teisėjui – mediatoriui visada kyla mintis, kas gi už to ginčo slepiasi. „Kad ir kaip būtų liūdna, bet jei šalys nesutaria dėl bendravimo su savo vaiku tvarkos, tikroji konflikto priežastis paprastai yra ne pats vaikas, o koks nors turtas, namas“,  – sakė D. Kravčenkienė.

Po mediacijos renginio lankytojai turėjo galimybę aplankyti Nacionalinėje teismų administracijoje veikiančią istorinę Teismų ekspoziciją: pamatyti apie šimtą unikalių teismų istorijos eksponatų, pasimatuoti teisėjo, prokuroro ir advokato mantijas. Lietuvos teismo ekspertizės centro direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Vaitekūnas pristatė teismo ekspertizės rūšis ir darbe naudojamas priemones nusikaltimams tirti.

Parodomosios moksleivių mediacijos įrašą kviečiame peržiūrėti čia.

Renginio akimirkos:


Fotografas Erik Ivasko.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyrius
El. p. komunikacija@teismai.lt 
Tel. nr. (8 5) 251 4120

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Gegužė 2024
P A T K P Š S
29 30 1 2 3

2024.05.03  |  10:00

4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

2024.05.31  |  10:00

1 2

Sekite mus