lt
En

Teismų sistemos naujienos

Ispanijos teismas Lietuvoje gyvenančius liudytojus apklausė nuotoliniu būdu

2011.02.10

Šiandien Nacionalinėje teismų administracijoje (NTA) vyko pirmoji šalyje tarptautinė vaizdo konferencija – nuotolinis teismo posėdis. Jame Taragonos provincijos (Ispanija) audiencijos apeliacinio teismo teisėjai, nagrinėjantys baudžiamąją bylą, kurioje asmenų nužudymais kaltinami Lietuvos piliečiai, apklausė Lietuvoje esančius liudytojus.

„Nuotolinį teismo posėdį surengėme Klaipėdos miesto, Pakruojo rajono ir Visagino miesto apylinkių teismų prašymu. Kol kas šie teismai, kaip ir daugelis kitų, neturi techninių galimybių vykdyti tarptautinių liudytojų apklausų naudojant vaizdo konferencijų įrangą, todėl teismo posėdis buvo perkeltas į Nacionalinę teismų administraciją“, – pasibaigus apklausai paaiškino Nacionalinės teismų administracijos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjas Antanas Girnius. NTA atstovas šių teismų pavyzdžiu ragina sekti ir kitus šalies teismus, tikindamas, kad čia esanti įranga visiškai patikima.

Lietuvos teismai skubų Ispanijos teismo teisinės pagalbos prašymą gavo sausio mėnesį. Jame pranešama, kad nužudymu kaltinami Lietuvos piliečiai, kuriems šiuo metu skirta kardomoji priemonė – kalėjimas, netrukus gali būti paleisti į laisvę, dėl liepos mėnesį besibaigiančio maksimalaus leistino kardomosios priemonės taikymo termino. Prašyme nurodoma, kad dėl bylos skubotumo ir sudėtingumo, taip pat didelio proceso dalyvių skaičiaus, vaizdo konferencija būtų pats efektyviausias būdas atlikti liudytojų, kurie gyvena Lietuvoje, apklausą.

Pasak vaizdo konferencijoje dalyvavusio Pakruojo rajono apylinkės teismo teisėjo Laisvydo Zederštremo, nuotolinis teismo posėdis praėjo sklandžiai. Per kelias valandas buvo apklausti 5 liudytojai. „Taip buvo sutaupytas laikas, lėšos ir užtikrintas pačių liudytojų saugumas. Vienas dalykas vykti duoti parodymų į Ispaniją, kur ir buvo padarytas žiaurus nusikaltimas, ir visai kas kita atsakinėti į teisėjo klausimus būnant čia,“ – teigė teisėjas.

Teisėjas pabrėžė, kad jeigu nebūtų sąlygų surengti vaizdo konferencijos Lietuvoje, liudytojams būtų tekę vykti į Ispaniją, o išlaidas tektų apmokėti Ispanijos valstybei. Tuo atveju, jeigu bet kuris Lietuvos teismas pats būtų nuomojęsis vaizdo konferencinę įrangą, tam būtų tekę skirti nemažą pinigų sumą.

Vaizdo konferencija, kurios įrašas bus saugomas Ispanijos teisme ir naudojamas prisiekusiųjų teismo posėdžio metu, vyko trimis kalbomis (lietuvių, rusų, ispanų) dalyvaujant vertėjams. Pakartotinė liudytojų apklausa nuotoliniame teismo posėdyje planuojama š. m. gegužės mėnesį Nacionalinėje teismų administracijoje.

Primintina, kad š. m. sausio mėnesį Nacionalinė teismų administracija ir Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią pagrindiniuose šalies teismuose ir įkalinimo įstaigose bus diegiama vaizdo perdavimo, įrašymo ir saugojimo sistema. Šia įranga planuojama aprūpinti per 20 teismų, 13 įkalinimo įstaigų.