lt
En

Teismų sistemos naujienos

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko sveikinimas Teismų bendruomenei

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko sveikinimas Teismų bendruomenei
2020.12.31

Teisingumo jausmo beieškant 2020 metais. Nuotoliniu būdu

Teisėjų ir žurnalistų darbe žodis teisingumas tekstuose ar kalbose skamba kaip niekada dažnai. Konstitucinis užtvirtinimas, kad teisingumą vykdo būtent teismai, teisėjams suteikė unikalią privilegiją ir sunkiai pakeliamą naštą. Juk tai didelių lūkesčių ir vilčių sinonimas tiems žmonėms, kuriems trūksta jausmo, jog visas pasaulis, valdžia, kaimynai, darbdaviai ar net gamta su jais elgiasi teisingai. Žurnalistai kaip niekas kitas savo kasdieniame darbe išklauso daugybę istorijų apie neteisingą kieno nors elgesį. Ir jie taip pat turi ne tik unikalią privilegiją klausytis svetimų skaudulių, bet ir sudėtingą naštą atrinkti tik pačias aktualiausias istorijas ir jas viešinti suteikiant viltį, kad viešumas padės tada, kai nepadeda niekas kitas. Net teismai.

Tokius pačius žodžius galėjau rašyti ne tik besibaigiant 2020 metams. Tą patį galima buvo sakyti gal net ir prieš trisdešimt metų. Tada bandant kurti naują nepriklausomą Lietuvos valstybę ir teismai, ir žiniasklaida patys buvo kupini visokiausių lūkesčių ir vilčių. Gal net teisingesnio gyvenimo sau norėjo – naujų galimybių dirbti ir užsidirbti, naujų asmeninių ambicijų siekimo ir daug ko kito. Vis dėlto ne viskam buvo lemta išsipildyti.

O štai 2020-ieji baigiasi ne tik su nauju politiniu sezonu ar pasauline COVID-19 pandemija. Šie metai parodė ir naujus iššūkius tiek žurnalistams, tiek teisėjams. Nuotolinis darbas sukėlė daug streso, bet jis atveria ir naujas galimybes. Galimybes greičiau ir paprasčiau keistis informacija. Teisingumo jausmas reikalingas net ir pandemijos metu. O tai reiškia, kad galimybės teisingumą vykdyti nuotoliniu būdu pagaliau leidžia spręsti daugybę senų problemų. Nuotolinis teisingumo vykdymas gerokai pagreitina šį procesą. O būtent ilgai trunkantys ir brangiai kainuojantys teismų procesai iš esmės tiek atskiriems žmonėms, tiek bendruomenėms labai dažnai virsdavo nevilties jausmu.

Žurnalistų bendruomenė dar 2018 m. spalį net įtarti negalėjo, kad elementarus prašymas gauti viešo Vyriausybės pasitarimo medžiagą virs beveik dvejų metų trukmės teismo procesu. Šių metų liepą mes pagaliau išgirdome viltingą galutinį ir neskundžiamą teismo sprendimą. „Žurnalistai turi teisę gauti informaciją per vieną darbo dieną ir kanceliarija (Vyriausybės – D. R.), disponuodama šia informacija, turėjo galimybę per vieną darbo dieną pateikti šią informaciją, tačiau, kaip žinoma, buvo priimti atsisakymai neteikti šios informacijos“, – sakė bylą išnagrinėjusios Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegijos narė D. Višinskienė. Tai, kas turėjo būti pateikta per vieną darbo dieną, net ir po beveik dvejų metų teisminio proceso virto labai svarbiu precedentu ir tik formaliu teisingumo įvykdymu.

Kodėl 2020-ųjų pabaigoje šiam žurnalui rašau apie teisingumą, COVID-19, nuotolinį bendravimą ir žurnalistų bylą prieš Vyriausybės kanceliariją? Todėl, kad labai nuoširdžiai noriu tikėti naujomis galimybėmis. Taigi noriu palinkėti, kad ir profesionalių žurnalistų, ir teisėjų bendruomenės ateityje suprastų, kaip svarbu savo darbu ir viešu kalbėjimu suteikti visuomenei daugiau vilties ir teisingumo jausmo. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Teisėjų taryba pastaraisiais metais ypatingą dėmesį skiria savo bendruomenės reputacijai. Tai yra pasitikėjimo pagrindas. Juk mūsų mažoje ir unikalioje šalyje politiniuose rinkimų cikluose besikartojantys geresnio gyvenimo ar gerovės Lietuvos kūrimo pažadai tėra kintanti iliuzija, kurią dažna lydi nusivylimas. O mes nesame iliuzionistai. Mes esame profesionalai. Todėl linkiu naujų iššūkių akivaizdoje matyti ne sunkumus, o būdą tobulėti ir keistis. Gerų pokyčių!

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas

 

Daugiau sveikinimų teismų bendruomenei rasite naujajame žurnale TEISMAI.LT

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus