lt
En

Teismų sistemos naujienos

Liudytojų apklausos jau vyksta nuotoliniu būdu

2013.08.26

Praėjusią savaitę tris dienas iš eilės Nacionalinėje teismų administracijoje (NTA) vyko vaizdo konferencijos su  Estijos Respublikos Harju apskrities teismu. Nuotoliniu būdu buvo apklausti liudytojai ir nukentėjusieji  baudžiamojoje byloje. Lietuvos teismuose galimybių vykdyti tarptautines liudytojų apklausas kol kas nėra, todėl jos organizuojamos NTA. Toks apklausos būdas padeda paspartinti bylų nagrinėjimą, taupyti teismo bei proceso dalyvių laiką ir lėšas bei užtikrinti liudytojų saugumą.

„Būtų labai gerai, kad kuo greičiau  nuotolinio teismo posėdžių galimybė atsirastų ir kituose, bent jau didžiuosiuose, Lietuvos miestuose. Tai akivaizdžiai padeda taupyti lėšas ir operatyviai spręsti iškilusius teisinio bendradarbiavimo klausimus su Europos Sąjungos valstybėmis“, – teigia nuotolinėje apklausoje dalyvavęs Kauno apylinkės teismo teisėjas Alvydas Rimkevičius.

NTA šiuo metu įgyvendina Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos lėšomis finansuojamą pavienį projektą  „Vaizdo perdavimo, įrašymo ir saugojimo sistemos sukūrimas ir įdiegimas teismuose“. Planuojama 2013 m. pabaigoje įsigyti ir įdiegti vaizdo konferencijų įrangą 18-oje teismų, 13-oje įkalinimo įstaigų, Kauno apygardos prokuratūroje bei Lietuvos Respublikos generalinėje prokuratūroje.

„Vaizdo konferencijų pagrindu organizuojami nuotoliniai teismo posėdžiai sudarys daugiau galimybių dalyvauti teismo posėdyje tiems asmenims, kuriems atvykti į jį yra problemiška – neįgaliesiems, turintiems psichologinių problemų dėl betarpiško dalyvavimo viešame teismo posėdyje, nepilnamečiams ar dalyviams, gyvenantiems ar dirbantiems toli nuo teismo. Nuotoliniu būdu vaizdo konferencijų įranga saugiai galės būti apklausiami įslaptinti liudytojai, taip suteikiant jiems didesnių saugumo garantijų“, – vaizdo konferencijų įranga vykstančių liudytojų apklausų privalumus vardijo NTA vykdomo projekto vadovė Vaida Keinaitė.

Anot V. Keinaitės, dar vienas nuotolinių teismo posėdžių privalumas yra toks, kad galės būti apklausiami ir nuteistieji bei įtariamieji, patekę į laisvės apribojimo įstaigą. Šių proceso šalių dalyvavimas posėdyje vaizdo konferencijų būdu leis išvengti būtino jų lydėjimo į teismą. Taip bus taupomos ne tik valstybės lėšos, skiriamos tokiems asmenims transportuoti, saugoti, bet  ir bus labiau užtikrinamas jų ir kitų asmenų saugumas, išvengiama psichologinės įtampos teismo posėdžio metu.

Įvykių ir renginių kalendorius

Balandis 2021
P A T K P Š S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

2021.04.30  |  10:00

1 2

Naujienų prenumerata

Sekite mus