lt
En

Teismų sistemos naujienos

Plačiau atveriamos durys alternatyvai teismams

2011.03.16

Verslui ginčus spręsti bylomis perkrautuose teismuose neretai kainuoja daugybę brangaus laiko, tad teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo naudotis trumpesniu ir spartesniu keliu – komerciniu arbitražu. Sprendimus, leisiančius šį būdą padaryti dar lankstesniu ir patrauklesniu, ministras vakar pateikė Seimui.

Arbitražas yra lygiavertė alternatyva valstybiniams teismams, kur galima greitai ir patogiai išspręsti didžiąją dalį verslo ginčų pasitelkiant ne teisėjus, o abiems šalims tinkamus nepriklausomus, autoritetingus ir pasitikėjimą pelniusius privačius asmenis. Nors šiuo būdu verslas dar gana vangiai naudojasi, tačiau jo populiarumas po truputį auga (2008 m. Vilniaus komercinio arbitražo teisme spręsta 20, 2009 m. – 39, 2010 m. - 30 bylų). Tiesa, palyginus su teismų užimtumu (pvz. pernai vien I instancijos teismuose išnagrinėta beveik 206 tūkst. civilinių bylų) šį ginčų sprendimo būdą reikėtų dar gerokai paskatinti.

Siekiant tai padaryti, teisingumo ministras siūlo įstatymu įtvirtinti kiek įmanoma lankstesnį komercinio arbitražo mechanizmą. „Kuo daugiau ginčų bus sprendžiama arbitraže, tuo ženkliau naudą pajus ne tik verslas, bet ir valstybiniai teismai – mažės jų darbo krūvis, didės jų darbo efektyvumas, o kartu ir visuomenės pasitikėjimas jais. Taip pat bus taupomos ir valstybės lėšos. Arbitražo kelias yra ir greitesnis, ir gerokai patogesnis, o tokia alternatyva teismui yra ir vienas efektyviausių būdų įtraukti visuomenę į teisinių ginčų sprendimą“, - sako R. Šimašius.

Seimui pateikti Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimai, jei bus priimti, leis laisviau ginčo šalims susitarti dėl arbitražo bylos taisyklių. Arbitražo teismas galės susitikti bet kurioje besiginčijantiems asmenims patogioje vietoje, laisvai pasirinkti kokia kalba bus nagrinėjama byla, kokia forma priimamas sprendimas ir kt. Rašytiniu susitarimu bus laikomi ir elektroninėmis priemonėmis sudaryti arbitražiniai susitarimai.

Čia taip pat siūloma nebeskirstyti arbitražo teismo į tarptautinį ir nacionalinį, o jame leisti nagrinėti ne tik teisės, bet ir fakto klausimus. Arbitražas taip pat galės spręsti ginčus, kurie anksčiau galėjo būti nagrinėjami tik teisme: bylos, susijusios su žala, atsiradusia dėl konkurencijos pažeidimų, taip pat ginčai dėl patentų, prekių ženklų ir dizaino, darbo sutarčių ir vartotojų teisių. Taip pat siūloma leisti arbitražui nagrinėti ginčus, kai viena iš šalių yra valstybės ar savivaldybės įstaiga, suteikti ir daugiau galių leidžiant jam spręsti laikinųjų priemonių taikymo klausimus ir pan. Kartu projekte numatyti įvairūs pakeitimai, susiję su arbitrų skaičiumi ir paskyrimu, arbitražo procedūromis, taip pat bankroto atvejais ir kt.

Išsamiau su vakar Seimui pateiktu įstatymo projektu galima susipažinti internete.

Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos
Visuomenės informavimo skyrius

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus