lt
En

Teismų sistemos naujienos

R.Norkus: „Kasacija turi tapti konkrečia, efektyvia, ne teorine ar iliuzine patikra“

R.Norkus: „Kasacija turi tapti konkrečia, efektyvia, ne teorine ar iliuzine patikra“
2015.01.20

Šiandien į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atvykusią Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę pasitiko Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus ir teisėjai.  

Dėkodamas valstybės vadovei už apsilankymą ir susitikimo metu pateiktas įžvalgas, R.Norkus atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos teismai atgauna autoritetą, tačiau iššūkių  dar likę daug.

Pristatydamas naujos sudėties pilnai suformuotą Lietuvos Aukščiausiojo Teismą ir jo siekius, Teismo vadovas aiškiai pabrėžė būtinybę gerinti nutarčių kokybę. „Neturime pamiršti ambicijų lygiuotis į Vakarų Europos kasacinių teismų sprendimų argumentavimo kokybę. Kasacija turi tapti konkrečia, efektyvia, ne teorine ir ne iliuzine patikra. Siekiamybė viena – nepriekaištinga praktika, išsami argumentacija, suprantamas nutarčių surašymas, suformuluojant teisės aiškinimo problemą ir duodant aiškų jos sprendimą“, – savo kalboje akcentavo LAT pirmininkas.

Rimvydo Norkaus nuomone, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas turėtų siekti tapti teisinės minties centru, į kurį teorinės – metodinės paramos galėtų kreiptis ir žemesnieji teismai. Puse procento visų bendrosios kompetencijos teismų sprendimų patenka į kasacinį  teismą, būtent todėl jų sprendimų kokybė yra labai svarbi.

Kalbėdamas apie visos teismų sistemos aktualijas,  pirmininkas  išskyrė ne tik pasitikėjimo teismais didinimą, bet ir teisėjų profesijos prestižo atstatymą, bylų nagrinėjimo trukmės mažinimą, teisėjų darbo krūvio subalansavimą. “Nuoširdžiai tikiu, kad įmanoma pasiekti, jog teismų sistema būtų pasitikima, kad žmonės galėtų gauti aukštos kokybės teisingumo vykdymo paslaugą, jaustis čia saugūs ir tinkamai informuoti, aiškiai suprantantys teismo sprendimą,“ – susitikimo metu sakė kasacinio teismo pirmininkas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas Lietuvos Respublikoje. Aukščiausiasis Teismas kasacinio proceso tvarka nagrinėja baudžiamąsias bylas dėl įsiteisėjusių pirmosios ir apeliacinės instancijos teismų nuosprendžių ir nutarčių, taip pat civilines bylas dėl apeliacinės instancijos teismų sprendimų ir nutarčių. Teismas bylas nagrinėja tik teisės taikymo aspektu. Aukščiausiojo Teismo, kaip kasacinio, paskirtis – per kasacinėse nutartyse suformuotus precedentus užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Kasacinio teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus