lt
En

Teismų sistemos naujienos

Šeimos pamiršta žodį „Myliu“

Šeimos pamiršta žodį „Myliu“
2015.02.17

Šiaulių apylinkės teismas Meilės dienos išvakarėse pasikalbėti apie šeimas, kurios pamiršta žodį „Myliu“, pakvietė neatsitiktinai. „Jei sutuoktiniai vieni kitiems tartų žodį „Myliu“, nebūtų skyrybų, neliktų be tėvų vaikų, nebūtų smurto namuose, sutuoktiniams nereikėtų varstyti teismų durų, tačiau realybė kitokia“, - sako Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Gema Janušienė.

Šeimos dažnai varsto teismo duris

Pagal statistiką civilinės bylos dėl šeimos teisinių santykių 2013-2014 m. sudarė penktadalį Šiaulių apylinkės teismo gautų civilinių bylų. 2013 m. Šiaulių apylinkės teismas gavo 9 585 civilines bylas, kurių 1927 dėl šeimos teisinių santykių. Šiek tiek daugiau 2014 m. – iš 10 100 civilinių bylų - 2 094 dėl šeimos teisinių santykių. „Jeigu pažvelgtume į Šiaulių apylinkės teismo civilinių bylų tvarkaraštį, kasdien nagrinėjama nuo 5 iki 15 ir daugiau bylų dėl šeimų teisinių santykių“, - sako G. Janušienė. Bylos įvairios: dėl teismo leidimų išdavimo, dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu, dėl santuokos nutraukimo dėl vieno sutuoktinio ar abiejų sutuoktinių kaltės, dėl išlaikymo priteisimo, dėl tėvystės nustatymo, dėl tėvystės (motinystės) nuginčijimo, dėl terminuoto ir neterminuoto tėvų valdžios apribojimo.

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko pavaduotoja R. Milvydaitė sako, kad dažniausiai santuokos nutraukiamos dėl neištikimybės ir piktnaudžiavimo alkoholiu. Per pastaruosius metus pastebima nauja tendencija – skiriasi šeimos, kurių vienas iš sutuoktinių dirba užsienyje. Poros tvirtina, kad jų nebesieja jokie ryšiai.

„Prieš dešimtmetį būdavo itin retas atvejis, kai santuokos nutraukimą inicijuodavo vyrai. Per pastaruosius metus tokių atvejų daugėja – vyrai, kaip ir moterys, kreipiasi į teismą dėl skyrybų. – pasakoja R. Milvydaitė. - Dar viena tendencija – skiriasi vyresni žmonės, kurie santuokoje yra gyvenę 20 – 30 metų. Sutuoktiniai užaugina vaikus ir išsiskiria“.

Kasmet daugėja skyrybų su užsieniečiais. Šiaulių apylinkės teismas nagrinėja santuokos nuraukimo bylas su įvairiose pasaulio vietose gyvenančiais asmenimis. Anot R. Milvydaitės, geografija plati – visos ES šalys, Turkija, Egiptas, JAV. Iškyla didžiulė problema dėl procesinių dokumentų įteikimo, todėl bylų nagrinėjimas užtrunka net po kelerius metus.

Smurtautojai atsiprašo per teismo posėdį

„Iš pirmo žvilgsnio Meilės diena, žodis „Myliu“ ir baudžiamasis procesas atrodo nesuderinami dalykai. Turbūt retas kuris pagalvoja apie tai, kad didelę dalį baudžiamųjų bylų sudaro bylos dėl smurtinių konfliktų tarp sutuoktinių, sugyventinių ir kitų šeimos narių“, - sako Šiaulių apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Arūnas Bartkus. 2013 m. buvo gautos 994 baudžiamosios bylos, kurių 323 - dėl smurto artimoje aplinkoje. Pastarosios bylos sudarė beveik 32, 5 proc. 2014 m. teismą pasiekė 1 094 baudžiamosios bylos, kurių 249 – dėl smurto artimoje aplinkoje, tai yra beveik 23 proc. Lyginant su 2013 m., pernai baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje sumažėjo apie 10 proc. „Šios bylos labai skiriasi nuo kitų baudžiamųjų bylų, nes dažniausiai kaltinamąjį ir nukentėjusįjį asmenį vis dar sieja šilti jausmai. Labai dažnai asmuo pranešęs apie smurtą, atvykus policijos pareigūnams, prašo nekelti baudžiamosios bylos. – sako A. Bartkus. - Teisme nukentėjusysis jau būna atleidęs smurtautojui, susitaikęs ir planuoja toliau gyventi šeimyninį gyvenimą“.

Teisėjas A. Bartkus prisiminė teismo posėdį, kai nagrinėjant baudžiamąją bylą, smurtautojas taip nuoširdžiai atsiprašinėjo nukentėjusiosios, kad net keletą kartų teismo salėje ėjo prie nukentėjusiosios, ją apkabino, bučiavo ir prisiekė mylėti.

Mylėti yra sunkus kasdieninis darbas

Psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis kalbėjo apie tėvo ir motinos ryšį su vaiku. Pranešimo tema – „Svarbiausia - meilė". Anot profesoriaus, mylėti mes mokomės šeimose, todėl itin svarbų vaidmenį atlieka mama arba žmogus, kuris nuo pirmų vaiko gimimo akimirkų būna su kūdikiu.

„Pirmieji 25santuokos metai yra sunkiausi, paskui būna lengviau. Ryšys yra dabar. Tai yra sunkus kasdieninis darbas“, - apie šeimų santykius sako prof. E. Laurinaitis.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo

atstovė ryšiams su žiniasklaida ir visuomene

Tel. (8 41) 598 511

Mob. 8 676 50 348

El. p. nijole.damule@teismas.lt

 

 

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus