Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Teisėjas bibliotekoje: atgarsiai

Teisėjas bibliotekoje: atgarsiai
2018.10.04

Susitikimas su teisėja bibliotekoje – tarsi mediacija tarp visuomenės ir teismo institucijos

„Visi esame įstatymų vergai, kad galėtume būti laisvi“ (Legum omnes servi sumus, ut liberi esse possimus)  – skelbia užrašas lotynų kalba, įspaustas viename iš teisėjo valdžios vykdant teisingumą simbolių – ženkle su Lietuvos Respublikos herbu.

Lapkričio 8 d.  Naujosios Vilnios bibliotekos lankytojos ne tik turėjo progos iš arti apžiūrėti šį simbolį, teisėjo mantiją, bet ir užduoti rūpimus klausimus akcijos „Teisėjas bibliotekoje“ dalyvei Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjai Donatai Kravčenkienei.

Įdomaus pokalbio prie apskrito stalo metu kalbėta apie teisėjo profesiją, jo darbo kasdienybę: kaip tampama teisėju, kokias asmenines savybes bei gebėjimus būtina išsiugdyti šiame darbe, kaip teisėjams yra paskiriamos bylos, kokias bylas nagrinėja apylinkių ir apygardų teismai, kiek kainuoja teismo procesas, kur ir kada kreiptis, kai susiduriama su teisinėmis problemomis ir daug kitų temų, susijusių su teisingumo vykdymu bei teisėjo profesine kasdienybe. Pašnekesys parodė ir kokiomis asmeninėmis savybėmis turėtų pasižymėti teisėjas. Jis turi būti emociškai tvirtas, nebūti lengvai paveikiamas, išlaikyti dvasinę ir emocinę pusiausvyrą – teisėjams keliami labai aukšti moraliniai, intelektiniai, asmeninių savybių reikalavimai.

Susitikimo dalyvės turėjo progos pasimėgauti ne tik kompetentingais, bet ir nuotaikingais, teisine argumentacija bei sąmoju persmelktais teisėjos atsakymais į įvairiausius klausimus bei gauti praktinių patarimų, kaip apsaugoti savo teises, lengviau, pigiau ir greičiau išspręsti kilusius ginčus. Vakaro eigą ir atvirų klausimų virtinę nutraukė tik nejučia pasibaigęs susitikimo ir bibliotekos darbo laikas.

Su žmonėmis mielai bendraujanti teisėja liko nustebusi, kuomet renginio dalyvės nuoširdžiai pasidalijo visuomenėje vyraujančiu požiūriu apie menamą teismų uždarumą.  Teismo posėdžiai su retomis išimtimis yra vieši, teisėjai neužsidaro nuo visuomenės, o priešingai, kviečia kalbėtis, aktyviai domėtis teismų veikla. Prie apskrito stalo, jaukioje bibliotekos aplinkoje vykusi diskusija priminė savotišką  „mediacijos” tarp teismų institucijos ir visuomenės procesą, kurio pabaigoje teisėja Donata Kravčenkienė pakvietė apsilankyti Vilniaus miesto apylinkės teisme ir patiems įsitikinti teismo atvirumu visuomenei. Beje, pati teisėja Donata Vilniaus miesto apylinkės teisme sėkmingai vykdo teisminę mediaciją bei turėjo gerą progą renginio dalyviams plačiau papasakojo apie šią taikaus ginčo tarp šalių, kitaip tariant, taikinimo procedūrą, kuri jau yra įgavusi pagreitį visuose Lietuvos teismuose.

Bibliotekos lankytojams – paskaita apie teisminę mediaciją

Lapkričio 5 dieną Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos bibliotekoje vyko paskaita apie teisminę meditaciją. Tarp susirinkusiųjų dauguma buvo Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) klausytojai. Su bibliotekos lankytojais bendravo Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja mediatorė Vilija Valantienė.

Paskaitos akademinė valanda savaime pasidalijo maždaug  į dvi dalis, iš kurių antroji virto šilta diskusija. Teisėja trumpai apžvelgė neseniai pasibaigusios Lietuvos teismų reformos rezultatus, papasakojo apie šios reformos tikslus. Trumpai ir išsamiai buvo papasakota apie teisminę meditaciją Lietuvos teismuose, kas ją vykdo ir kokia mediacijos pagrindinė misija. Daugelis klausytojų teigė, jog apie meditaciją  labai mažai girdėję, jie dar labiau nustebo išgirdę, kad teisėjams mediatoriams už tai nemokami jokie priedai.

„Daugelis puikiai žino, kad teisminiai ginčai žmogų gali įvelti į ilgą procesą, kuris kainuoja ir pinigus, ir sveikatą, – teigė V. Valantienė. – Iš klausytojų reakcijos, jų užduodamų klausimų galima buvo  pajusti, kad žmonės labai tiki ir taikaus ginčo sprendimo galimybe, kai tai yra patikėta daryti profesionalams.“ Klausytojai taip pat domėjosi  pačiu mediacijos procesu, kaip ilgai jis gali tęstis.

Lietuvos teismų organizuojamas renginys „Teisėjas bibliotekoje“ vykdomas įvairių šalies miestų bibliotekose. Šiaulių apygardos teismas yra šio renginio dalyvis. Kita teisėjos V. Valantienės paskaita apie teisminę nediaciją yra numatyta lapkričio 22 dieną Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios bibliotekos „Šaltinėlio“ filiale Trakų gatvėje.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vytautas Jončas
Šiaulių apygardos teismo
pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida
Dvaro g. 83, LT-76299, Šiauliai
Mob. +37067316371
El. paštas: vytautas.joncas@teismas.lt      

***

M. Daukšos viešojoje bibliotekoje su kėdainiečiais bendravo Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja

Spalio 30 dieną, antradienį, Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Teisėjas bibliotekoje“. Prie šio projekto prisijungė ir Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai.

Susitikimą teisėja Aurelija Ozolinia pradėjo nuo pristatymo apie save ir klausimo: „Ar žinote, kiek per dieną sudarote įvairaus pobūdžio sandorių“? Be abejo, renginio viešnios buvo nustebusios, kiek per dieną vienas žmogus sudaro įvairių sandorių ir yra civilinių santykių dalyvis.

Teisėja Aurelija Ozolinia pristatė svečiams Lietuvos Respublikos teismų sistemą, apylinkės teismų pokyčius po teismų reformos.

Nors į susitikimą su teisėja gyventojų susirinko vos keletas, tačiau atėjusios moterys buvo žingeidžios, atidžiai klausėsi įdomaus teisėjos pasakojimo apie gyvenimiškas situacijas, išgirdo patarimų kaip išvengti tam tikrų teisinių problemų, būti atidiems pasirašant sutartis, taip pat papasakojo kuriozinių situacijų iš savo ilgametės darbo patirties, aptarė fizinio asmens bankroto bylų ypatumus ir atsakė į visus klausytojoms rūpimus klausimus.

Susitikimo viešnios labiausiai domėjosi paveldėjimo teisės ir santuokos nutraukimo klausimais. Svarbu paminėti, jog teisėja kelis kartus pažymėjo: „Jei tik yra menkiausia galimybė, visada geriausia ginčą spręsti taikiai“.

Po susitikimo, kuris truko pusantros valandos, teisėja Aurelija Ozolinia padėkojo visiems už dalyvavimą ir palinkėjo sėkmės.

Reportažas apie renginį „Teisėjas bibliotekoje“ – Kėdainių žiniose (Žiūrėti nuo 2:45 iki 7:55).

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vaiva Milkeraitienė
Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėjo padėjėja, 
atliekanti atstovės ryšiams su žiniasklaida ir visuomene funkcijas
Tel. 8 (347) 54348
El. p. vaiva.milkeraitiene@teismas.lt
https://kauno.teismai.lt/

***

Bendravimas su žmonėmis, kurie labiau jaučia, nei mato yra ypatingas

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai kartu su Lietuvos aklųjų bibliotekos skaitytojais paminėjo Tarptautinę baltosios lazdelės dieną ir dalyvavo projekte „Teisėjas bibliotekoje“.

Apsilankę bibliotekoje, šilto ir atviro pokalbio metu teisėjai atsakė į visus rūpimus regėjimo negalią turinčių žmonių klausimus. Kodėl vieni notarai laiko galiojančiu neregio parašą, o kiti atsisako tvirtinti dokumentus ir prašo dalyvauti liudytojus? Kokias bylas nagrinėja apylinkės, o kokias – apygardos teismai? Kokia Lietuvoje neturtinė žala? Ar nėra per geros sąlygos, sudarytos atliekantiesiems bausmes? Kokie yra žmonės, padarę ypač sunkius nusikaltimus, ir ką jaučia teisėjas, juos apklausdamas teismo salėje? Rūpėjo ir rezonansinės, ir Lietuvoje žymių žmonių bylos, ir vairuotojų, ir priekabiautojų, ir pavogto iš laiptinės paveikslo, kaip kabėjusio be priežiūros, istorija (dėl jo policija nesutiko pradėti ikiteisminio tyrimo).

Lietuvos aklųjų biblioteką Lietuvos apeliacinio teismo bendruomenė simboliškai globoja jau ne vienerius metus: dalyvauja Nacionalinės teismų administracijos inicijuotame projekte „Teisėjas bibliotekoje“, pagal pageidaujamą sąrašą dovanoja naujų knygų, kurios bus įgarsintos ir išleistos Brailio raštu, o teisėja emeritė Virginija Čekanauskaitė bibliotekoje savanoriauja – garsina knygas.

Pasak renginyje dalyvavusio Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko Algimanto Valantino, tokie susitikimai parodo teismo atvirumą, jautrumą, jį dar labiau priartina prie žmonių, kurie nors ir tiesiogiai nesusiduria su teismais, bet nori apie juos žinoti, pasidalyti savo problemomis, išgyvenimais, paklausti jiems rūpimų klausimų. „Džiugu, kad teismo bendruomenė savo žiniomis ir patirtimi prisideda ir prie neįgalių žmonių teisinio švietimo, integracijos“, – teigia teismo pirmininkas.

Per metus Lietuvos aklųjų biblioteka išleidžia šimtus garsinių leidinių ir maždaug 27 knygas Brailio raštu. Pasak Lietuvos aklųjų bibliotekos Vartotojų aptarnavimo centro vadovės Janinos Vileikienės, viena knyga apie Harį Poterį Brailio raštu sugula į 11 tomų. Išleisti vieną knygą, pritaikytą skaityti regėjimo negalią turinčiam žmogui, ir brangu, ir užima daug laiko, todėl bet kokia iniciatyva padėti jų bendruomenės nariams patirti knygų skaitymo malonumą yra labai vertinama, branginama ir laukiama.

Lietuvoje yra per 6 tūkstančius žmonių, turinčių regėjimo negalią. Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugomis naudojasi per 4 tūkstančius žmonių. Šiuo metu centrinė biblioteka yra Vilniuje, Skroblų g. 10, jos padaliniai įsikūrę penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Aš skaitau širdimi ir rankomis

Iš gaivaus rudens oro sudėlioju žodžius

Mintis – iš žvaigždžių spindesio. Kurio nematau

Tu –  matai. Aš jaučiu. Gyvenimas dosnus abiem.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vilma Budėnienė
Lietuvos apeliacinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene (atstovė spaudai)
Tel. 8 688 54040 
el. p. vilma.budeniene@apeliacinis.lt

***

Teisėjai susitiko su bibliotekos lankytojais

Į Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės biblioteką susirinkusiems visuomenės atstovams Panevėžio teismų vadovai tradiciškai pristatė teismų darbo abėcėlę.  

Ketvirtadienio popietę čia vyko renginys „Teisės ABC: apie teismo darbą iš pirmų lūpų“. Susitikimo metu teisėjai pasakojo apie teismų veiklą, aptarė 2018 m. apylinkių teismų reformos rezultatus, išsamiai pristatė mediacijos – taikaus ginčo sprendimo būdo galimybes. 

Teismų vadovai akcentavo ir teismų siekį būti kuo atviresniems visuomenei. „Teisėjai iš tiesų yra labai raginami paaiškinti visuomenei savo priimtus sprendimus. Ne teisintis, kodėl padarė vienaip ar kitaip, o būtent paaiškinti, kodėl priimtas toks sprendimas“, – sakė Panevėžio apygardos teismo pirmininkas Eigirdas Činka.   

Pokyčius po teismų reformos pristatė Panevėžio apylinkės teismo pirmininkė Virginija Breskienė.

„Šiemet Panevėžio apylinkės teismas pakeitė pavadinimą, padidėjo, prisijungdamas Biržų, Pasvalio, Kupiškio ir Rokiškio teismus. Tačiau gyventojams niekas nepasikeitė, tik palengvėjo, nes gali dokumentus paduoti jiems patogiuose teismo rūmuose“, – pažymėjo teismo pirmininkė V. Breskienė.

Paminėtas ir tarptautinį pripažinimą pelnęs projektas – savanorystė teismuose. Jau keleri metai tiek Panevėžio apygardos, tiek apylinkės teismuose galima sutikti liudytojams ir nukentėjusiesiems padedančių savanorių. „Man patinka padėti žmonėms, man gera matyti, kad pokalbis su savanoriu padeda nusiraminti į teismo posėdį pirmąkart atėjusiam žmogui“, – apie savanorio misiją renginio dalyviams pasakojo teismo savanorė Galina. 

Renginio metu kilo įvairių diskusijų. Susirinkusieji kėlė klausimus apie teisinės valstybės principus,  pasitikėjimą teismais, sąžiningą bylų nagrinėjimą, asmens duomenų apsaugą. 

Cituojant arba kitaip platinat šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Jolita Gudelienė
Panevėžio apygardos teismo pirmininko
padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)
Tel. (8 45) 45 45 55
www.pat.teismas.lt

Irma Gritėnienė
Panevėžio apylinkės teismo pirmininko
padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)
Tel. (8 45) 43 18 78
www.panevezio.teismai.lt

***

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja dr. Beata Martišienė, spalio 11 d. susitikusi su senjorais Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, pasakojo apie administracinių teismų, kuriuose žmogus gali kreiptis ieškodamas pagalbos dėl neteisėtų valdininkų veiksmų, veiklą, vietą teisinėje sistemoje, teisėjo darbą. Šis susitikimas surengtas minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių  dieną.

Į susitikimą atėjusiems nuolatiniams Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos skaitytojams, vyresnio amžiaus žmonėms teisėja B. Martišienė papasakojo apie administracinių bylų nagrinėjimo specifiką, teisinę praktiką nagrinėjant asmenų ginčus su valstybe remdamasi chrestomatiniais ir labai konkrečiais pavyzdžiais iš asmeninės praktikos, taip pat kvietė juos diskusijon. „Esate išmintingiausioji, didžiulę gyvenimišką patirtį sukaupusi visuomenės dalis, todėl man didelė garbė Jums pristatyti teismo veiklą ir su Jumis diskutuoti“, – sakė teisėja. Susirinkusius į susitikimą senjorus domino ir administracinės teisės konstituciniai pagrindai, ir teisėjo darbo kasdienybė, jausmai, abejonės ieškant to vienintelio teisingo sprendimo.

B. Martišienė atsakė į senjorų klausimus apie teisėjų nepriklausomumą, teisės ir pasaulėžiūros sąsajas, apie tai, kur žmogui rasti teisinę pagalbą iškilus įvairioms problemoms ar ištikus bėdai, kaip nepasiklysti pačiam bandant rasti ar atstatyti tiesą. O turinčius konkrečių klausimų teisininkams teisėja pakvietė apsilankyti spalio 25-ąją Vilniaus apygardos administraciniame teisme (kaip ir visuose šalies teismuose) vyksiančioje nemokamų teisinių konsultacijų dienoje „Jūs klausiate – mes atsakome“.

Vikos Petrikaitės nuotraukos

Cituojant ar platinant šią informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė
Vilniaus apygardos administracinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene ir žiniasklaida
Tel. (8 5) 264 1270, mob. 8 69 816 692
el. paštas sigita.baltaduone@teismas.lt
www.vaat.teismas.lt

***

Teisme vyko pirmoji mokslo metų paskaita senjorams

Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto (toliau – TAU) Teisinių žinių fakulteto lankytojams pirmoji mokslo metų paskaita vyko Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose. Senjorai domėjosi Civiline teise. Su studentais susitiko Šiaulių rūmų teisėjas Vaidotas Narvidas.

Teisėjas V. Narvidas pasakojo, kaip reikia skolinti arba skolintis pinigų. Ši tema senjorams itin aktuali, kadangi į juos dažnai kreipiasi pažįstami, draugai, giminės, prašydami pagalbos. Dažnai senjorai paskolina, o vėliau jiems tenka ilgai laukti, kartais net kreiptis į teismą. Kad pagyvenę žmonės galėtų išvengti nesklandumų, teisėjas V. Narvidas pasakojo, kaip apsisaugoti. Anot teisėjo, būtina raštu sudaryti sutartį, nurodyti terminą, kada skolą numatyta grąžinti. Be to, nepamiršti nurodyti sutarties datos ir būtinai pasirašyti abiem pusėms – ir skolinusiajam, ir pasiskolinusiajam. Jau kelerius metus Teisinių žinių fakultete studijuojantys lankytojai teisėjui pateikė daug klausimų. Susitikimas truko beveik dvi valandas. TAU Teisinių žinių fakulteto dekanė Nijolė Masiliūnienė dėkojo teisėjui V. Narvidui už suteiktą galimybę daugiau sužinoti apie civilinę teisę.

Paskaita senjorams – tai vienas renginių, skirtų Pagyvenusių žmonių mėnesiui. Dar šiais metais Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose Teisinių žinių fakulteto lankytojams vyks dvi paskaitos: lapkričio 12-ąją psichologė Vaida Šarauskienė skaitys pranešimą „Vaikų apklausa teisme“; gruodžio 10-ąją numatytas renginys „Baudžiamosios bylos inscenizacija“, kurį praves teismo pirmininko pavaduotojas Audrius Sadauskas.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Nijolė Damulė
Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja
(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)
Tel. (8 41) 598 511
Mob. 8 676 50 348
Faks. (8 41) 598 480
el. p.  nijole.damule@teismas.lt

***

Spalio mėnesį minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šia proga, spalio 18 d. Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėja Jolanta Medvedevienė dalyvavo susitikime su senjorais Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje.

Susitikimo metu teisėja susidomėjusiems klausytojams pasakojo ne tik apie administracinių teismų įkūrimą, sistemą, teismų reformos sąlygotus pasikeitimus, bet ir palietė esminę teisingumo temą.

„Teisingumas nėra greito vartojimo paslauga. Tai vertybė, kuri gimsta bylos tyrime, kuriai atsiskleisti reikia laiko, išminties“,- kalbėjo teisėja bibliotekos skaitytojams. Išgirdusi klausimų, kodėl teismas ne visada yra žmogaus pusėje, teisėja paaiškino, jog teismas niekuomet nesako, kad žmogus yra blogas. Teismo akyse nėra blogų žmonių -  yra tik netinkamai pasielgę žmonės, kurie gali pasitaisyti. Būtent tai padaryti teismas padeda, stengdamasis atrasti patį geriausią variantą abiem bylos šalims.   

 „Teismas dirba su meile ir pagarba kiekvienam žmogui, yra artimas ir atviras visuomenei“, - teigė teisėja J. Medvedevienė.

Spalio – lapkričio mėnesiais Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kėdainių, Utenos, Trakų ir kt. bibliotekų skaitytojai kviečiami susitikti su teisėjais, kurie pasidalins aktualiomis įžvalgomis apie teisėjo darbo kasdienybę: kaip tampama teisėju, kaip teisėjams yra paskiriamos bylos, kokias bylas nagrinėja apylinkių ir apygardų teismai, kiek kainuoja teismo procesas. Susitikimų datas ir vietas galima rasti čia.

Cituojant ar platinant šią informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Marija Varanavičiūtė
Teismo pirmininko padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)
Tel. (8 37) 753 034
El. p. marija.varanaviciute@teismas.lt

***

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Gruodis 2021
P A T K P Š S
29 30 1 2 3

2021.12.03  |  09:00

4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sekite mus