Skip to content
logo
lt
En

Teismų pranešimai spaudai

SAVO ĮMONES IR VALSTYBĘ APGAUDINĖJUSIEMS VILNIEČIAMS – BAUDOS, TURTO KONFISKAVIMAS IR DIDŽIULIAI CIVILINIAI IEŠKINIAI

2014.04.04

Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje trys fiziniai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais sukčiaudami pasisavinę beveik pustrečio milijono litų svetimo turto, o valstybei nesumokėję kone pusę milijono litų pridėtinės vertės bei pelno mokesčių.

Trims vilniečiams skirtos baudos nuo 25 tūkst. iki 37,5 tūkst. litų (200–300 MGL dydžio), dviem uždarosioms akcinėms bendrovėms – po 62,5 tūkst. litų (500 MGL dydžio). Visos jos turės būti sumokėtos per aštuonis mėnesius po to, kai įsiteisės nuosprendis.

Nustatyta, kad padedant kaltinamajam G. F., L. G. pasisavino jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą, UAB „Linarsta“ (iki 2004-ųjų lapkričio – „Regalis ir partneriai“) priklausantį, turtą – beveik 1, 93 mln. litų. Būdamas bendrovės direktoriumi ir veikdamas su dar keliais asmenimis, valdančiais ir naudojančiais neteisėtai veiklai nuslėpti bendroves „Arvasanta“, „Plastera“ ir „Euroverslas“, L. G. įsigijo minėtų įmonių suklastotų sąskaitų faktūrų bei kitokių dokumentų. Juose buvo melagingai nurodyta, neva šios trys įmonės pardavė, o „Linarsta“ nupirko paslaugų už daugiau kaip už 1,9 mln. litų. Suklastotus dokumentus perdavus finansininkams, už fiktyvias paslaugas buvo apmokėta pavedimais per banką, o pinigai išgryninti bankomatuose. Šitaip (34 nusikalstamos veikos epizodai) L. G. pasisavino „Linarstai“ priklausantį turtą – apie 1,93 mln. litų.

Taip pat kaltinamasis L. G., talkinant G. F., panašiais metodais, naudodamas tų pačių priedangos įmonių suklastotus dokumentus, kurie buvo pateikti mokesčių inspekcijai, apgaule „Linarstos naudai panaikino arba išvengė turtinės prievolės valstybės biudžetui sumokėti apie 296 tūkst. litų pridėtinės vertės mokesčio (PVM), apie 65 tūkst. litų pelno mokesčio, o pateikęs bendrovių „Saigitta“ ir „Arlista“ dokumentus – apgaule įgijo (13 epizodų) apie 92 tūkst. litų PVM lėšų.

Bylos duomenimis, kaltinamasis R. T., padedant L. G ir G. F., naudodamas suklastotus dokumentus, pasisavino jo žinioje buvusį bendrovės „Rolinta“ turtą – apie 415 tūkst. litų, taip pat šiai įmonei panaikino prievolę sumokėti per 63 tūkst. litų PVM ir beveik 53 tūkst. litų pelno mokesčio.

G. F. savo kaltės teisme nepripažino, L. G. ir R. T. – iš dalies, o bendrovei „Linarsta“ atstovaujantis advokatas atsisakė duoti paaiškinimus.

Nusikaltimai buvo padaryti 2004–2006 metais, byla teismui perduota 2012-ųjų gruodį.

Kaltinamųjų atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta, o sunkinanti – tai, kad nusikalstamas veikas jie padarė bendrininkų grupėje. Sukčiavimas bei turto pasisavinimas (BK 182 str. 2 d., 183 str. 2 d.) priskiriami prie sunkių nusikaltimų, už kuriuos numatyta vienintelė bausmės rūšis – laisvės atėmimas. Tačiau nuosprendyje pabrėžiama, kad jie „nėra smurtinio pobūdžio, o priskiriami ekonominio pobūdžio nusikaltimams nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams“, todėl laisvės atėmimo bausmė „būtų aiškiai per griežta ir tuo pačiu prieštarautų teisingumo principui“.

L. G. skirta galutinė subendrinta 37 500 litų (300 MGL dydžio) bauda, R. T. – 27 500 litų (220 MGL dydžio), G. F. – 25 000 litų (200 MGL dydžio) baudos. Įsiteisėjus nuosprendžiui, jos turės būti sumokėtos per aštuonis mėnesius. Baudžiamąjį procesą dėl tikro dokumento suklastojimo bei apgaulingo apskaitos tvarkymo (BK 300 str. 2 d., 222 str. 2 d.) L. G. ir R. T. teismas nutraukė suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui.

Juridiniams asmenims įmonėms „Linarsta“ ir „Rolista“ skirtos 62 500 litų (500 MGL dydžio) baudos.

Tenkinant civilinio ieškovo (Valstybinės mokesčių inspekcijos) ieškinį, turtinei žalai atlyginti iš L. G. valstybės naudai priteista per 163 tūkst. litų, solidariai iš R. T. ir „Rolintos“ – beveik 95 tūkst. litų, iš L. G. ir „Linarstos“ – apie 321 tūkst. litų. Be to, iš L. G. ir G. F. bus išieškoma konfiskuotino, kaip nusikalstamų veikų rezultatas, ir valstybei atiteks turto už beveik 1,93 mln. litų, iš visų trijų kaltinamųjų – per 415 tūkst. litų.

Teisėjos Jolantos Čepukėnienės paskelbtas nuosprendis dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Vyriausiasis specialistas Gintautas Stalnionis,
tel.: (8 5)  268 8068, 8 656  27 455