Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Teisėjų taryba pritaria Lenkijos teisėjų tarybos pašalinimui iš Europos teismų tarybų tinklo

Teisėjų taryba pritaria Lenkijos teisėjų tarybos pašalinimui iš Europos teismų tarybų tinklo
2021.08.27

Atsižvelgiant į Europos teismų tarybų tinklo pateiktą prašymą šiandien Teisėjų tarybos posėdyje buvo vienabalsiai nutarta: Lenkijos teisėjų taryba turi būti pašalinta iš Europos teismų tarybų tinklo (ENCJ) asociacijos.

Šių metų liepos mėn. vykusiame ENCJ Vykdomosios valdybos posėdyje buvo svarstytas Lenkijos teisėjų tarybos narystės klausimas ir pateiktas prašymas visoms asociacijai priklausiančioms teisėjų taryboms išreikšti savo pozicijas dėl Lenkijos teisėjų tarybos pašalinimo iš ENCJ.

Minėtame  ENCJ posėdyje buvo pristatytos su Lenkijos teismų sistema susijusios aktualijos. Šių metų gegužės mėn. Europos Žmogaus Teisių Teismas nustatė, kad Lenkijos Konstitucinis Teismas „nėra įstatymu įsteigtas teismas“, nes jame yra neteisėtai Lenkijos Prezidento paskirtas teisėjas. Šių metų liepos mėn. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) patenkino Europos Komisijos prašymą ir įpareigojo Lenkiją laikinai stabdyti nacionalines nuostatas dėl Lenkijos Aukščiausiojo Teismo drausmės kolegijos veikimo, taikant laikinąsias apsaugos priemones, kol bus paskelbtas galutinis sprendimas. Lenkijos Konstitucinis Teismas pirmą kartą Europos Sąjungos (ES) sutarčių nuostatas paskelbė antikonstitucinėmis. Be to,  ESTT konstatavo, kad Lenkijos teisėjų drausminių klausimų sprendimo tvarka, įskaitant Drausmės kolegijos veiklos principus, yra nesuderinama su ES teise. ESTT savo sprendime nurodė, kad Lenkijos teisėjų taryba yra įstaiga, kurios nepriklausomumas gali sukelti pagrįstų abejonių, o Lenkijos drausminimo priemonių sistema kelia pavojų Lenkijos teismų kreipimosi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sistemai ir gali būti panaudota siekiant įbauginti Lenkijos teisėjus.

Lietuvos teisėjų taryba, vertindama šiuos pateiktus faktus ir aplinkybes bei atsižvelgdama į tai, kad Lenkijos teisėjų tarybos veikla minėtame tinkle jau daugiau nei dvejus metus yra sustabdyta, teisinė padėtis šalyje ne tik nesikeičia, bet ir blogėja, priėmė sprendimą laikytis pozicijos, kad Lenkijos teisėjų taryba turėtų būti pašalinta iš ENCJ asociacijos.

Ši pozicija bus pateikta Europos teismų tarybų tinklui, kuris, sulaukęs kitų jam priklausančių narių nuomonės, galės inicijuoti tolesnes procedūras. 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Nacionalinė teismų administracija
Komunikacijos skyrius
Tel. nr. (8 5) 251 4120
El. p. komunikacija@teismai.lt
www.teismai.lt 

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Gruodis 2021
P A T K P Š S
29 30 1 2 3

2021.12.03  |  09:00

4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sekite mus