lt
En

Teismų pranešimai spaudai

Teismas: Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas nepradėti tyrimo – nemotyvuotas

2019.06.12

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs žurnalisto Andriaus Tapino skundą Seimo kanceliarijai bei Etikos ir procedūrų komisijai dėl sprendimo, kuriuo buvo paliktas nenagrinėtu jo skundas dėl Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio viešų pasisakymų apie jį, žurnalistą A. Tapiną, iš dalies tenkino pareiškėjo skundą: įpareigojo Seimo Etikos ir procedūrų komisiją iš naujo spręsti skundo priėmimo klausimą ir priteisė iš Seimo kanceliarijos jam atlyginti bylinėjimosi išlaidas.

A. Tapinas prašė teismo panaikinti kaip nemotyvuotą ir neteisėtą Seimo Etikos ir procedūrų komisijos 2019-02-08 sprendimą atsisakyti pradėti tyrimą ir įpareigoti Komisiją atlikti tyrimą pagal jo 2019-01-22 pateiktą skundą. Kaip rašoma skunde teismui, gruodžio mėnesį Ministras Pirmininkas S. Skvernelis susitikime su Seimo liberalų frakcija paskelbė A. Tapino garbę ir orumą bei žurnalisto reputaciją žeminančias žinias. Pareiškėjas viešu pranešimu kreipėsi į politiką Ministrą Pirmininką S. Skvernelį, prašydamas paneigti tikrovės neatitinkančias, žurnalisto garbę ir orumą žeminančias žinias. Ministras Pirmininkas S. Skvernelis atsisakė tai padaryti, todėl pareiškėjas kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją su skundu, kurio vienas iš reikalavimų yra rekomenduoti Ministrui Pirmininkui viešai atsiprašyti A. Tapino. 2019-02-08 sprendimu Seimo Etikos ir procedūrų komisija atsisakė pradėti tyrimą.

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi šį administracinį ginčą, padarė išvadą, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija turi teisę nepradėti tyrimo pagal pareiškėjo pateiktą skundą, bet ši komisijos diskrecija nėra absoliuti. Komisija yra saistoma Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų bei jo tikslų. Šiuo kodeksu siekiama konstitucinio valdžios įstaigų tarnavimo žmonėms principo įgyvendinimo, demokratinio valdymo plėtojimo, visuomenės pasitikėjimo valstybės valdžios ir savivaldybių institucijomis didinimo, valstybės politikų ir kandidatų į valstybės politikus atsakomybės už savo veiklą ir atskaitomybės visuomenei didinimo. Atsižvelgiant į šiuos tikslus Seimo Etikos ir procedūrų komisija privalėjo motyvuoti savo sprendimą, o to nepadarė. Komisijos sprendimą atsisakyti pradėti tyrimą teismas laiko nemotyvuotu ir šį pažeidimą laiko esminiu.

A. Tapino skundą teismas tenkino iš dalies: panaikino Seimo Etikos ir procedūrų komisijos 2019-02-06 sprendimą nepradėti tyrimo pagal pareiškėjo skundą, įpareigojo Seimo Etikos ir procedūrų komisiją iš naujo spręsti A. Tapino skundo priėmimo klausimą ir savo sprendimą motyvuoti. Pareiškėjo prašymą įpareigoti Komisiją pradėti tyrimą teismas atmetė, nes administracinis teismas negali priimti sprendimų, priskirtinų Seimo Etikos ir procedūrų komisijos kompetencijai.

Šis teismo sprendimas per trisdešimt kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Cituojant ar platinant šią informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė
Vilniaus apygardos administracinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene ir žiniasklaida
Tel. (8 5) 264 1270, mob. 8 69 816 692
El. paštas sigita.baltaduone@teismas.lt
https://vaat.teismas.lt/

Įvykių ir renginių kalendorius

Naujienų prenumerata

Sekite mus