lt
En

Teismų sistemos naujienos

Teismai pristato virtualią teismo posėdžių salę: teismo posėdis kompiuterio ekrane

Teismai pristato virtualią teismo posėdžių salę: teismo posėdis kompiuterio ekrane
2015.03.19

Kaip vyksta teismo posėdžiai, kas juose dalyvauja, kokias teises bei pareigas turi teismo proceso dalyviai – visa tai galima sužinoti apsilankius virtualioje teismo posėdžių salėje. Į ją patekti galima bet kuriame kompiuteryje, planšetėje ar mobiliajame telefone suvedus adresą: sale.teismai.lt

„Ši edukacinė priemonė skirta tiems, kurie dalyvauja teismo procese ir nori jaustis saugiau žinodami, kas jų laukia už teismo durų. Taip pat tiems, kurie paprasčiausiai nori daugiau sužinoti apie teismo procesą, nagrinėjamas bylas, proceso dalyvių teises ir pareigas“, – teigia virtualios posėdžių salės projektą įgyvendinusios Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Reda Molienė.

Virtualioje salėje galima susipažinti su teismo posėdžių salės išdėstymu, teismo posėdyje dalyvaujančiais asmenimis – teisėju, advokatu, kaltinamuoju, liudytoju, nukentėjusiuoju, proceso stebėtoju ir kt. Čia imituojama ir visa teismo posėdžio eiga – salės lankytojai, pasirinkę vieną iš proceso dalyvių personažų, gali sužinoti, kas jų laukia posėdžio metu, kada reikės atsistoti, kur atsisėsti, kaip ir kada teks atsakyti į klausimus ar pateikti prašymus. 

„Salėje pristatomi net keli skirtingi teismo posėdžiai, nagrinėjant skirtingų rūšių bylas – administracines, civilines, baudžiamąsias ir administracinių teisės pažeidimų. Nuo to, kokios rūšies byla nagrinėjama, priklauso ir posėdžio eiga bei kas jame dalyvauja“, – pažymi NTA vadovė.

Salėje galima ne tik stebėti imituojamą teismo posėdį, bet ir užduoti klausimų apie teismo posėdžio eigą, rasti atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Į virtualią teismo posėdžių salę galima patekti apsilankius Lietuvos teismų interneto svetainėje www.teismai.lt, atskirų teismų ir teisėsaugos institucijų interneto svetainėse arba tiesiog suvedus adresą sale.teismai.lt. Naudojant specialią įrangą salė pristatoma ir Nacionalinėje teismų administracijoje veikiančioje teismų ekspozicijoje (L. Sapiegos g. 15, Vilnius).

Šis edukacinis projektas – tai viena iš priemonių, skirtų didinti psichologinį komfortą nusikaltimų aukoms ir liudytojams, suteikiant kuo daugiau informacijos apie teismo procesą ir šių asmenų teises jo metu. Siekiant šio tikslo jau parengti ir kartu su teismo šaukimais platinami specialūs leidiniai „Kaip elgtis, jei esi pakviestas liudyti? Liudytojas ir nukentėjusysis teisme?“, organizuojami specialūs mokymai teismų ir nevyriausybinių organizacijų atstovams, siekiant juos supažindinti su pažeidžiamų grupių poreikiais. Visos priemonės įgyvendinamos Norvegijos finansinio mechanizmo programos LT13 „Efektyvumas, kokybė ir skaidrumas Lietuvos teismuose“ lėšomis.