lt
En

Teismų sistemos naujienos

Tarptautiniame seminare – Lietuvos patirtis autorių teisės srityje

Tarptautiniame seminare – Lietuvos patirtis autorių teisės srityje
2021.09.15

Vakar vykusiame Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (angl. World Intelectual Property Organisation, WIPO), Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos ir Latvijos patentų biuro organizuotame teisėjams ir kitiems šios srities profesionalams skirtame seminare Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja dr. Goda Ambrasaitė-Balynienė dalyvavo panelinėje diskusijoje apie interneto paslaugų teikėjo atsakomybę už autorių teisių pažeidimus.

Dr. G. Ambrasaitės-Balynienės pranešimas buvo paremtas Lietuvoje garsiai nuskambėjusia ir visas teismų instancijas perėjusia Linkomanijos byla. „Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai buvo paprašyta užblokuoti prieigą prie autorių teises pažeidžiančios svetainės, ir greičiausiai paskutinis, kurį pagal bendrąsias civilinio proceso taisykles išnagrinėjo teismai.“ Ši byla, pranešimo autorės teigimu, „yra viena iš keleto panašių Europoje nagrinėtų bylų, pvz., Pirate Bay byla Švedijoje ar Finreactor byla Suomijoje. Visos šios bylos pagal savo pobūdį, kai pažeidimas vyksta internete, yra tarpvalstybinės, o jose kelti klausimai, kaip liudija praktika, yra jei ne tapatūs, tai bent labai panašūs. Žinoti, kaip panašūs klausimai sprendžiami kitose Europos valstybėse reikšminga dėl to, kad būtų užtikrintas teisės taikymo nuoseklumas, kad taikant nacionalinę teisę nebūtų pažeisti ES direktyva* siekiami tikslai.“

Seminare pranešimus taip pat skaitė Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos atstovai, intelektinės teisės ekspertai iš Vokietijos ir Lenkijos, Latvijos Aukščiausiojo Teismo teisėja. Pranešimuose buvo paliestos Nicos klasifikacijos, kolektyvinio administravimo organizacijų ir kūrinių naudotojų ginčų nagrinėjimo bei laisvo naudojimosi ir neteisėto kopijavimo skirtumų problemos. Panelinėje diskusijoje drauge su Lietuvos atstove dalyvavo WIPO autorių teisių skyriaus vadovė, Lenkijos ir Latvijos teismų teisėjai. Diskusijos dalyviai ieškojo atsakymų į klausimus: ar būtina į bylą, kurioje pareikštas reikalavimas interneto paslaugų teikėjams blokuoti prieigą prie interneto svetainės, įtraukti šios svetainės savininką, jos vartotojus; kieno sąskaita turėtų būti įgyvendinamos blokavimo priemonės; ar ieškinio pareiškimas ne visiems, o tik daliai interneto ryšio tiekėjų nepažeidžia sąžiningos konkurencijos principų. Seminaro programą galima rasti ČIA.

Šis seminaras ir kitos patirčių mainų iniciatyvos skatina tarptautinį bendradarbiavimą. Pavyzdžiui, šių metų balandį Nacionalinei teismų administracijai ir WIPO tarptautiniam biurui pasirašius susitarimo memorandumą dėl „WIPO Lex-Judgments“ projekto Lietuva prisijungė prie svarbiausius nacionalinių teismų sprendimus teikiančių valstybių. WIPO Lex-Judgments duomenų bazėje Lietuvos teismams suteikta galimybė mainytis joje kaupiama informacija, skaityti su intelektinės nuosavybės teisių gynimu susijusius sprendimus, išverstus į vieną iš WIPO Lex platformoje vartojamų kalbų (anglų, arabų, kinų, prancūzų, rusų ar ispanų). WIPO Lex-Judgments duomenų bazės tikslas – prisidėti prie galimybės nemokamai pasiekti informaciją ir duomenis, susijusius su teismų sistemomis ir priimtais sprendimais intelektinės nuosavybės srityje. Ši duomenų bazė veikia WIPO Lex platformoje ir suteikia galimybę ieškoti aktualių teismų sprendimų pagal įvairius paieškos kriterijus.

* Direktyva 2001/29/EB dėl autorių teisių ir gretutinių teisių informacinėje visuomenėje tam tikrų aspektų suderinimo (dar kitaip žinoma kaip InfoSoc direktyva).

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Miglė Pavliukovičienė
Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė
L.Sapiegos g. 15, LT–10312 Vilnius
Mob. tel. +370 674 22 446
www.teismai.lt
Sekite mus www.facebook.com/LietuvosTeismai

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Spalis 2021
P A T K P Š S
27 28 29 30 1

2021.10.01  |  10:00

2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sekite mus