Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Teisėjų taryba: teismų bendruomenė yra pajėgi spręsti rizikos problemas

Teisėjų taryba: teismų bendruomenė yra pajėgi spręsti rizikos problemas
2019.02.28

Teisėjų tarybos iniciatyva, kitą savaitę vyks susitikimas su Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pareigūnais, kurio metu bus siekiama identifikuoti galimas rizikas teismų sistemoje ir užkirsti kelią jų pasireiškimui ateityje.

Pasak Teisėjų tarybos pirmininko Algimanto Valantino, pirmųjų susitikimų metu bus bandoma rasti būdus efektyviai identifikuoti galimus interesų konfliktus ir juos valdyti, ieškoti dar efektyvesnių priemonių užkirsti kelią korupcijos pasireiškimo rizikoms. Bus diskutuojama, kaip užtikrinti efektyvią galimų teisėjų etikos pažeidimų ar kitų neteisėtų veikų prevenciją, stiprinti tarpinstitucinį susižinojimą, kad teismų vadovai laiku gautų informaciją apie galimus interesų konfliktus bei kitas rizikas ir galėtų operatyviai reaguoti.

„Skaidrus teisingumo vykdymas visada buvo ir bus teismų veiklos prioritetas. Esame atviri – girdime, ką mums sako visuomenė, suprantame jos susirūpinimą ir į jį reaguojame. Svarbu suprasti, kad pastaruoju metu minimos galimos nesąžiningo teisėjų darbo apraiškos – tai pavienių asmenų klausimas. Teisingumas šalyje toliau vykdomas, tai atlieka apie 800 teisėjų, kurie šiuo metu sprendžia nuo darbo nušalintų kolegų bylas. Esu įsitikinęs, kad teismų bendruomenė yra pajėgi savarankiškai spręsti įtarimą keliančius atvejus, imdamasi stiprinti bendradarbiavimą su atsakingomis institucijomis bei susižinojimą teismų sistemoje”, – sakė A. Valantinas.

Pirmininkas pažymėjo, kad ir šiuo metu šešiuose šalies teismuose 289 bylos, kurias nagrinėjo korupcinio pobūdžio veikomis įtariami teisėjai, yra perskirstytos kitiems teisėjams ir toliau sėkmingai nagrinėjamos: „Noriu patikinti, kad teismuose jokio chaoso nėra. Teisėjai ir serga, ir atostogauja, tad tokios situacijos mums nėra naujiena. Visos bylos jau turi naują šeimininką, toliau tvarkingai dirbama“, – sakė A. Valantinas.

Kalbėdamas apie artimiausius veiksmus, A. Valantinas sakė, kad kitą savaitę bus pradėti vykdyti Teisėjų tarybos ir Teisėjų etikos komisijos atstovų vizitai visuose šalies teismuose. Susitikimų su teismų vadovais, teisėjais ir darbuotojais metu teismų vadovybė sieks identifikuoti silpnąsias teismų darbo organizavimo vietas, galimus interesų konfliktų pasireiškimo atvejus, antikorupcijos programų įgyvendinimo rezultatus.

Įgyvendindama Pranešėjų apsaugos įstatymą Teisėjų taryba dar sausio mėnesį nusprendė sukurti centralizuotą informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą Nacionalinėje teismų administracijoje. Tuo siekiama sudaryti sąlygas visiems teismų darbuotojams operatyviai ir išsaugant konfidencialumą pateikti pranešimą apie įstaigoje padarytą pažeidimą, taip pat ir korupcinio pobūdžio, keliantį grėsmę viešajam interesui.

Šiandien Lietuvos teismai yra bene vieni atviriausių visoje Europoje: kiekvienas norintis gali dalyvauti teismo posėdyje, internete sekti bylos eigą, susipažinti su teismo sprendimu, pagal bylos paskirstymo protokolą sužinoti, kaip byla pateko pas vieną ar kitą teisėją. Pernai žiniasklaidai suteikta galimybė filmuoti teismo posėdžių paskelbimą.

Pasak A. Valantino, žmonėms, nesusidūrusiems su teismų veikla, teismo procesai išties yra painūs ir sudėtingi. Todėl šalies teismai skatina gyventojus būti aktyvius ir turint neaiškumų dėl teismo darbo, teisėjų veiklos ar priimtų teismų sprendimų naudotis specialiai jiems sukurtomis priemonėmis:

  • bet kuris šalies gyventojas, turėdamas klausimų, gali asmeniškai kreiptis į teismo pirmininką jo priėmimo valandomis, kurios skelbiamos teismo interneto svetainėje;
  • kiekvieną paskutinį mėnesio penktadienį gyventojai gali asmeniškai susitikti su Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininku A. Gutausku, turėdami klausimų, susijusių su teisėjų profesine etika (išskyrus konkrečioje byloje kilusius procesinius klausimus);
  • savo prašymus ir skundus gyventojai gali teikti el. paštu info@teismai.lt.  

Reaguojant į viešojoje erdvėje kilusius klausimus dėl kasacinių skundų atrankos sistemos, šią savaitę Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas sudarė darbo grupę, kuri analizuos kasacinių skundų atrankos procesus ir rengs pasiūlymus dėl jų tobulinimo.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyrius
El. p. 
komunikacija@teismai.lt  
Tel. nr. (8 5) 251 4120

Naujienų prenumerata

Įvykių ir renginių kalendorius

Kovas 2023
P A T K P Š S
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sekite mus