Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: teisėjų dėka Lietuvos teismų sistemoje įvyko esminis lūžis

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: teisėjų dėka Lietuvos teismų sistemoje įvyko esminis lūžis
2018.10.22

Spalio 22 d. Vilniuje vyksta Visuotinis teisėjų susirinkimas, skirtas Lietuvos teismų šimtmečiui paminėti. Prasidėjus renginiui, apžvelgiami didžiausi teismų pasiekimai ir kasdieniniai iššūkiai. Sveikinimo žodį teisėjų bendruomenei tarė aukščiausi šalies vadovai.

Sveikindama susirinkusiuosius į renginį Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymėjo, kad ne politikų, o teisėjų dėka, pastaraisiais metais Lietuvos teismų sistemoje įvyko lūžis: niekada nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu nebuvo toks didelis visuomenės pasitikėjimas teismais, o teismai – tokie skaidrūs ir atviri. „Apie teisėjus šiandien galime kalbėti kaip apie socialinę žmonių grupę, kurie yra patys raštingiausi, atsakingiausi ir tikrai su aukštai pakelta moralės kartele. Galime lygiuotis į Jus visus. Būtent ant Jūsų pečių grius ar bus uždėta atsakomybė, kuri bet kada gali atsirasti tiek iš išorės įvairių grėsmių, tiek vidaus prieš mūsų demokratiją, žmogaus teises, žodžio laisvę. Jūs, teisėjai, būsite paskutinė barikados dalis, kuri gins Lietuvą ir jos demokratiją, Lietuvos žmogų“, – sakė Prezidentė.

Anot šalies vadovės, pačių teismų iniciatyva, 2018 m. buvo įgyvendinta teismų reforma. Kreipdamasi į teisėjus, Prezidentė akcentavo atvirumo svarbą: „Šiandien viešai galime girdėti ir matyti skelbiamus teismo sprendimus. Tai yra didelis pasiekimas nuo ankstesnio uždarumo ir izoliacijos. Jūs esate nepriklausomi nuo politikų, bet turite būti priklausomi nuo žmonių, nes žmonės Jums yra pagrindinis rodiklis, kuris nusprendžia, kaip Jūs dirbsite ir kokia yra Jūsų atsakomybė“, – teigė Prezidentė.

Už svarų ir esminį indėlį stiprinant Lietuvos Respublikos teismų sistemą, teismų autoritetą ir pasitikėjimo teismais didinimą, ženklų prisidėjimą prie teismų organizacinės reformos bei rūpinimąsi tinkamu teisėjų korpuso formavimu, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanota 1-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklu.Sakydamas sveikinimo kalbą, Teisėjų tarybos pirmininkas Rimvydas Norkus džiaugėsi, kad Lietuvos valstybės atkūrimo ir teismų šimtmečio proga turime išskirtinę galimybę didžiuotis teismų bendruomenės pasiekimais. R. Norkus pabrėžė, kad Lietuvos teismai pirmauja Europoje pagal bylų nagrinėjimo spartą, teismo sprendimų viešumą ir socialines iniciatyvas, kuriančias saugesnę psichologinę aplinką teismo proceso dalyviams.

„Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis itin reikšmingas mūsų valstybei, kadangi šiuo laikotarpiu susiformavo nepriklausoma, visavertė trečioji valdžia, realiai užtikrinanti žmogaus teises. Tikiu, kad istorinė praeitis įkvepia mus, teisėjus, kiekvieną dieną priimti bebaimius sprendimus – kiekvienas teisėjas yra aktyvus XXI amžiaus Lietuvos kūrėjas, suvokiantis, kad nuo jo kasdienių pastangų priklauso ne tik dabartis, bet ir istorija“, – kreipdamasis į teisėjus kalbėjo R. Norkus.

Teisėjų tarybos pirmininkas taip pat atkreipė dėmesį, jog 2018 m. galime kalbėti apie prikeltą pasitikėjimą teismais: teismais pasitiki 49 proc. gyventojų. „Stiprūs teismai – tvirtos demokratinės valstybės pamatas. Žmonės jaučia, kad teismai priima sąžiningus ir teisingus sprendimus, o įstatymai vienodai taikomi visiems, nepriklausomai nuo to, ką mano galingesnis ar įtakingesnis“, – džiaugėsi R. Norkus.

Kalbėdamas apie teismų darbo rezultatus, Teisėjų tarybos pirmininkas išskyrė 2018 m. teismų reformą: visuose teismuose sumažėjo arba tapo tolygesni darbo krūvio rodikliai. Siekdami užtikrinti greitą ir patogų problemos sprendimą, teismai sparčiai modernėja – pernai suorganizuota daugiau nei 800 nuotolinių teismo posėdžių, elektroninėmis teismo paslaugomis naudojasi daugiau kaip 39 tūkstančiai žmonių. Pagal galimybę dokumentus teismui pateikti elektroniniu būdu Lietuva yra stipriausiųjų Europos Sąjungos šalių 4-uke.

 

„Visada yra kur stiebtis ir tobulėti, bet svarbiausia, kad turėtume galimybių tą daryti, – akcentavo R. Norkus. – Norint išlaikyti pasiektą pokyčių pagreitį, visos valdžios turi dėti maksimalias pastangas, jog teisėjais siektų tapti ir taptų geriausieji – kilnūs, drąsūs, valstybei ir jos teisei atsidavę žmonės.“

Visuotiniame teisėjų susirinkime dalyvauja Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius ir kiti garbūs svečiai. Iš viso Visuotiniame teisėjų susirinkime dalyvauja daugiau kaip 700 garbingų svečių, daugiau nei 500 jų – teisėjai.

Visuotinis teisėjų susirinkimas – aukščiausia teismų savivaldos institucija. Jis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė visų Lietuvos teisėjų.

Šiuo metu šalyje veikia 22 teismai, juose dirba 767 teisėjai. Per dieną teismuose išnagrinėjama vidutiniškai po 1409 įvairios apimties bylas.

VISUOTINIO TEISĖJŲ SUSIRINKIMO ATGARSIAI SPAUDOJE:

 

Apdovanoti teismų sistemai nusipelnę asmenys

Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 eurus

VIlniuje prasidėjo visuotinis teisėjų susirinkimas

Pertvarką įveikę teismai pelnė visuomenės pasitikėjimą

Mažiau už mus pinigų teismams išlaikyti skiria tik Bulgarija

Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 eurus

D. Grybauskaitė apdovanota už nuopelnus teismų sistemai

Prezidentė apdovanota už nuopelnus teismų sistemai

Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 eurus

Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 Eur

Prezidentė apdovanota už nuopelnus teismų sistemai

Prezidentė apdovanota už nuopelnus teismų sistemai

Pertvarką įveikę teismai pelnė visuomenės pasitikėjimą

Visuotinis teisėjų susirinkimas: apdovanoti teismų sistemai nusipelnę asmenys

Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 eurus

 

  

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyrius
Tel. (8 5) 251 4120
El. p. komunikacija@teismai.lt