Skip to content
logo
lt
En

Teismų sistemos naujienos

Pristatytas duomenis apie teismų veiklą atveriantis projektas „ATVIRI TEISMAI“

Pristatytas duomenis apie teismų veiklą atveriantis projektas „ATVIRI TEISMAI“
2023.12.11

Šiandien Lietuvos teismų bendruomenė pristatė internetinį projektą ATVIRI TEISMAI, kuriuo atvėrė dar daugiau informacijos apie savo veiklą. Inovatyvus internetinis projektas interneto svetainėje www.teismai.lt leis keliais pelės paspaudimais surasti ne tik statistinius duomenis apie gautas ir išnagrinėtas bylas visuose teismuose, teisėjų specializaciją, tačiau ir informaciją apie teismams skirtas lėšas, jų panaudojimą, teisėjų ir teismuose dirbančiųjų darbuotojų skaičių.

„Teismų politikoje skelbiama, kad teismų atvirumas visuomenėje turi būti matomas, neturi būti nominalus ar deklaratyvus. Šiuolaikiniame organizacijų administravime vienas pagrindinių veiklos tobulinimo elementų yra duomenų atvirumas, kuris rodo organizacijos atskaitingumą ir atsakingumą.“ – projekto aktualumą akcentavo Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus vyresnysis patarėjas, korupcijos prevencijos teismuose pareigūnas dr. Justinas Bagdžius.

Teisėjų tarybos pirmininkė Sigita Rudėnaitė pasidžiaugė, jog šio svarbaus projekto pristatymo renginys tapo pirmuoju iš prasidėjusios Lietuvos teismų savaitėse renginių. „Atvirumas ir skaidrumas yra principai, kuriuos turėtų būti grindžiama visų valstybės institucijų veikla, ypač teismų.  Visuomenė turi teisę žinoti, kas vyksta valdžios institucijose, kaip valdžia priima sprendimus dėl jų gyvenimo ir ateities. Norime, kad žmonės kuo daugiau matytų, kaip dirbame, o taip pat, su kokomis problemomis susiduriame. Tikime, kad tai pradės ilgainiui geriau suvokti teismų veiklą. O geresnis pažinimas yra kelias į pasitikėjimą.“ – įžvalgomis dalinosi S. Rudėnaitė.

Anot Teisėjų tarybos pirmininkės, atvirumas ir skaidrumas yra viena iš teismų sistemos siekiamybių, dėl kurios dirbama jau ne vienerius metus. Pavyzdžiui, Teisėjų tarybos posėdžių tiesioginės transliacijos šiemet tapo prieinamos visuomenei. Taip pat, toliau drauge su Teisingumo ministerija yra vystama idėja tiesiogiai visuomenei transliuoti ir sudėtingas, rezonansines bylas.

Projektas ATVIRI TEISMAI yra įgyvendinamas Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva, kuriai teismai reguliariai pateikia duomenis apie savo veiklą. Anot Nacionalinės teismų administracijos direktorės dr. Natalijos Kaminskienės,  kiekvienais metais yra surenkamas ir apdorojamas didelis kiekis informacijos apie teismų veiklą. „Ši informacija mums leidžia priimti ne prielaidomis, o statistika paremtus sprendimus. Nors ir anksčiau duomenys buvo prieinami, nuo šiol ATVIRI TEISMAI  švieslentėse jie tapo patogiai ir interaktyviai atvaizduoti vienoje vietoje. Šiandien startuojame su 14 pačių įdomiausių švieslenčių. Šiuos duomenis mes atnaujinsime kartą per metus arba kas ketvirtį, priklausomai nuo konkrečios švieslentės duomenų. Taip pat mes planuojame plėsti prieinamų švieslenčių sąrašą, taip atveriant visuomenei vis daugiau įdomios informacijos apie teismų veiklą.“ – pristatant projektą sakė dr. N. Kaminskienė.

Apie ATVIRI TEISMAI  funkcionalumus papasakojo projekto ekspertai Nacionalinės teismų administracijos Teisės ir administravimo departamento Teismų veiklos skyriaus patarėjas Stasys Putvinskis ir Strateginio planavimo skyriaus patarėja Jurgita Savickienė.

Ekspertai pastebėjo, kad interaktyvios švieslentės yra geriausiais atvaizduojamos žiūrint per kompiuterio ekraną. Atsidarius jas per kitokį ekraną, rekomenduojama pasikeisti ekrano mastelį.

Duomenis galima nesunkiai išfiltruoti, rūšiuoti pagal teritorijas ar atskirus teismo rūmus, patikrinti informaciją pagal dominančius metus. Pritraukiant ar atitolinat teismų teritorijas interaktyviuose žemėlapiuose, šalia kinta ir visa susijusi informacija. 

Ekspertai pateikė keletą pavyzdžių, ką ir kaip galima rasti projekto švieslentėse. Pavyzdžiui, visuomenė galės sužinoti, kad apie 90 proc. teismų išlaidų sudaro išlaidos darbo užmokesčiui, o likusi dalis – 10 proc. teismai išleidžia ryšių paslaugoms (pašto paslaugoms), komunaliniams mokesčiams bei kitoms prekėms ir paslaugos, kurių didžioji dalis tenka teismo proceso vertimams bei patalpų valymo paslaugoms. Be to, interaktyviai pateikiami duomenys apie tai, kad dėl pastaraisiais metais padidėjusio kainų augimo teismų įsiskolinimas 2022 m. prekėms ir paslaugoms išaugo 3 kartus (iki 1,7 mln. Eur) lyginant su 2021 m., iš jų net 56 proc. sudarė įsiskolinimas pašto paslaugoms, o 32 proc. – komunaliniams mokesčiams.

Internetiniame projekte viešinami duomenys ir apie teisėjų, teisėjo padėjėjų ir teismo posėdžių sekretorių skaičių bei jų darbo užmokesčio kitimą per pastaruosius kelerius metus. Teismų veikla besidomintieji gali rasti informaciją ne tik apie teisėjų skaičių Lietuvoje, tačiau apie jų stažą bei specializaciją.

Interaktyviose švieslentėse galima rasti išsamius duomenis apie 2018–2022 metais Lietuvos teismuose gautas ir išnagrinėtas bylas. Pavyzdžiui, 2022 m. vidutiniškai per metus vienas teisėjas apylinkių teismuose gavo 386 bylas, t. y. vidutiniškai per vieną dieną apylinkės teisėjas gavo 1,54 bylos.

Projekto ATVIRI TEISMAI  pristatymą galite peržiūrėti ČIA.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Vesta Ražanauskaitė
Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyriaus patarėja
L. Sapiegos g. 15, LT–10312 Vilnius
Tel. 868585601
www.teismai.lt
Sekite mus www.facebook.com/LietuvosTeismai